Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Počet obětí koronavirem opět stoupl. Mrtvých je bezmála 1400, nakažených přes 64 tisíc

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
nákaza
Počet obětí nového koronaviru v Číně ve čtvrtek opět stoupl. A to aktuálně o 121 případů. Mrtvých je v nejlidnatější zemi světa tak už téměř 1 400. Nakažených po v celosvětovém měřítku je už přes 64 tisíc. A vypadá to, že šíření smrtelné nemoci nepolevuje.

Převážnou většinu úmrtí eviduje Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z nejvíce zasažené provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum současné epidemie. První úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, jež je po Číně nákazou nejhůře zasaženo.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

V noci na čtvrtek skokově vzrostl počet nahlášených případů, protože Čína začala do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale vykazují příznaky.

Dopad na ekonomiku

Nově nahlášených případů, jichž se tehdy naráz objevilo téměř 15 tisíc, se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) týkaly především pacientů z minulých týdnů.

Pokračující smrtící epidemie má dopad i na čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů – v přepočtu téměř 145 miliard korun – leteckému průmyslu. Spoje do Číny zcela úplně zrušilo na 70 leteckých společností, dalších 50 lety do země významně omezilo. Česko zatím neeviduje jediný případ nákazy.

Vše o koronaviru najdete ZDE

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články