Nové spekulace ohledně situace v Číně: Mrtvých je údajně 50 000 a koronavirus se nachází v laboratoři
I když Čína celý svět ubezpečuje, že epidemii smrtícího koronaviru dostane brzy pod kontrolu, poslední zprávy z Číny tak optimistické nejsou. Čínská mutace stanice BBC upozornila na to, že zdrojem nákazy ve Wu-chanu zřejmě není trh s potravinami, o kterém se doteď mluvilo. Je otázkou, zda šíření viru vůbec s trhem souvisí.
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuPacient nula
Pacient nula, který byl prvním nakaženým, se do styku s trhem údajně vůbec nedostal. Jedná se o seniora, který prodělal mozkovou mrtvici a je už téměř tři měsíce připoután na lůžko. Nemoc, nyní označována jako Covid-19, u něho propukla už 1. prosince, což je o týden dřív, než Čína zaevidovala prvního pacienta s koronavirem.
Sedmdesátník, který navíc trpí stařeckou demencí, bydlí od údajného zdroje nákazy, tedy trhu s mořskými plody a jinými potravinami, pět zastávek autobusem. Nákaza odtamtud je tedy v jeho případě vyloučená. „Od toho trhu žije pět zastávek autobusem. A protože byl nemocný, jednoduše nechodil ven,“ sdělila ředitelka nemocnice. O prvním pacientovi informovala čínská mutace BBC.
Únik viru z laboratoře?
Televize upozornila i na to, že případů nakažených koronavirem bylo několik už před tím, než uvádí oficiální zpráva. Navíc u 14 z 41 pacientů nakažených během prosince se neprokázala žádná spojitost s wuchanským trhem. Ze všech pacientů, kteří byli ošetřováni v prosinci, byl na trhu pouze jeden.
Zvěsti, které kolovaly na internetu o tom, že s virem podobným koronaviru pracuje biologická laboratoř ve Wu-chanu, se také potvrdily. Ve virologickém institutu pracují se vzorky viru RaTG13 napadajícím netopýry. Vzorek byl odebrán v roce 2013 v jeskyni v provincii Jün-nan a jeho genetická informace se v 96,2 % případů shoduje s tou viru SARS-CoV-2. Jinými slovy je téměř totožná.
Odborníci za přírodní rezervoár nákazy považují hlavně netopýry. Jak se ale nakazil pacient nula? Část veřejnosti se ptá, zda nebezpečný virus nepochází právě z laboratoře, kde s ním pracují.
Wengui čínské vládě nevěří
Spekulace a otázky jsou i kolem počtu obětí. I když se oficiálně mluví o téměř dvou tisících obětí, podle čínského miliardáře Guo Wenguiho žijícího ve Spojených státech amerických jich je ve skutečnosti více.
Kdo je Wengui
Guo Wengui (známý také jako Miles Kwok) je čínský miliardář, který patřil mezi 80. nejbohatších lidí v Číně. Pak se z něj stal politický aktivista a dostal se do sporu s vládou. Byl obviněn z praní peněz, podplácení i z únosu. Z Číny byl donucen uprchnout. V současné době žije v USA a přes média vede spor s Pekingem.
Více o tématuGuo Wengui (je známý také pod jménem Miles Kwok) tvrdí, že mrtvých může být i 50 tisíc. Podnikatel a politický aktivista uvedl, že vychází z praxe wuchanských krematorií, která fungují prý 24 hodin denně a údajně spálila už na 50 tisíc těl. Wengui také hovoří o 1,5 milionu nakažených. Úřady oficiálně přiznaly 72 tisíc nakažených lidí.
Více o šíření čínského koronaviru se dozvíte ZDE.