Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Seriál Ulice vysílá TV Nova od roku 2005. Jde o první český denní nekonečný seriál (tzv. mýdlovou operu).

Natáčí se v ateliérech pražské čtvrti Hostivař, první klapka padla 6. června 2005. Roku 2024 byla zahájena jeho dvacátá sezóna.

Premiérové díly běží na TV Nova každý všední den před Televizními novinami od 18:25 hodin.

Premiéra: 5. září 2005 na TV Nova
Scénář: více tvůrců

Seriál získal v roce 2009 cenu Týtý v kategorii Seriál roku.

Předlohou byl německý seriál stanice ARD Lindenstrasse z roku 1985. Není náhodou, že charaktery postav, rozložení kulis a dokonce i úvodní znělka české verze jsou velmi podobné německému originálu.

Režie

Děj seriálu

Odehrává se kolem fiktivní ulice na periferii Prahy, na níž se nachází devět činžovních domů. Její součástí je obchod, kadeřnictví, restaurace a další budovy, ve kterých jednotlivé postavy žijí, případně pracují.

Jedinkrát v historii byli jeho tvůrci byli nuceni udělat neplánovanou vysílací pauzu a to během pandemie covidu-19 v roce 2020. Na začátku sedmnácté sezóny (2021) tak nastal časový posun, děj se ale rychle vrátil k reálnému času.

Obsazení: herci a postavy

Herci, kteří během natáčení seriálu zesnuli

Nejznámější seriálové rodiny

Rodina Farských

Byla v seriálu od jeho samého počátku. Její hlavou byl Oldřich (Ondřej Pavelka), který vlastnil fitness centrum. Ukázal se jako záletník. Jeho nevěry byla nucena snášet manželka Jitka (Ilona Svobodová) pracující jako kosmetička. Měli dvě dcery, starší Lídu (Jana Birgusová) a mladší Moniku (Anna Fixová) navštěvující gymnázium. 2006 se manželům Farským narodil ještě syn Jan, ten byl ale těžce nemocný a brzy zemřel.

Jitka proto měla psychické problémy. Seznámila se s Vladimírem Kukačkou (Pavel Rímský), který ji svedl. Oldřich zjistil, že z dřívějšího vztahu s Tamarou Elliot (Markéta Hrubešová) má čtrnáctiletého syna Jakuba (Richard Zevel). Ten si posléze nechal změnit příjmení na otcovo.

Lída se stala fotografkou a zamilovala se do Michala Šnajdra (Petr Falc),který její city neopětoval. Monika se ve čtvrtém ročníku zamilovala do učitele Viktora Vernera (Miroslav Šimůnek). 2008 s ním dokonce i bydlela, posléze odcestovala na humanitární misi do Ugandy.

Obě se nakonec se svými partnery rozešly, Lídě se 2013 narodila dcera Eliška.

Oldřich se začal přátelil s Klárou Peškovou (Sabina Králová, později Hana Ševčíková). Ta mu nabídla milostný vztah, leč byla odmítnuta. Pomstila se tím, že Jitce řekla, že spolu opakovaně spali. Jitka po nějaké době sice zjistila, že její manžel s Klárou nic neměl, ale i přesto se s ním definitivně rozešla.

Během roku 2009 se konal soudní spor Farských s Kukačkou, tyto skončily až na jaře 2010. Kukačka byl sice osvobozen, ale 2010 nakonec odsouzen k 8 letům odnětí svobody.

Rodina Jordánových

Z počátku byla spokojená a úplná. Manželé měli dvojčata Matěje (Jakub Štáfek) a Terezu (Patricie Pagáčová). Zatímco Barbora (Tereza Brodská) pracovala ve vedení firmy Království hraček, Tomáš (Petr Vacek) byl entomolog ve výzkumném ústavu.

2006 Tomáš změnil zaměstnání, stal se poradcem pana Stránského (Milan Kňažko) při stavbě supermarketu a měl podvodem uzavřít ekologické řízení týkající se tohoto projektu. S manželkou navíc řešil krizi spojenou s oboustrannou nevěrou. 2009 se rozešli, Bára se přestěhovala za prací do Brna (reklamní agentura), kde se 2010 seznámila s Ondřejem Krausem (Jiří Dvořák) žijícím se dvěma dcerami (Michaelou a Janou). Míša se zapletla se spolužákem vyznávající emo styl a pokusila se o sebevraždu.

Bára s Ondřejem se vzali, postavili dům na okraji Prahy a společně se do něj přestěhovali.

Matěj 2005 chodil s Adrianou Peškovou (Dominika Kadlčková, později Šárka Vaculíková), vnučkou pana Peška (Rudolf Hrušínský mladší). 2008 randil s Lan Thi Trung (Nguyen Thi Ann Thu), která v tomtéž roce odjela s rodiči do Německa, na konci téhož roku se lehce zapletl se spolužačkou Gabrielou Pumrovou. 2010 nebyl připuštěn k maturitě začal pracovat jako skladník. Začal chodit s Alžbětou Klimešovou, která ho v září 2016 podvedla a opustila. Poté randil s Lucií Wébrovou, ale po dalším rozchodu odletěl do Kanady. Po roce se vrátil a nešťastnou náhodou srazil autem Václava Beneše (František Kreuzmann mladší) a díky tomu poznal jeho dceru Katarínu (Jana Kovalčíková). Časem se do sebe zamilovali a v prosinci 2019 se jim narodil syn Vincent. Následně se všichni kvůli jeho práci (prodej sportovního oblečení) odstěhovali do Barcelony.

Tereza začala chodit s Romanem Šámalem (Lukáš Jůza), otcem její bývalé žačky, s tím se však v červnu 2016 rozešla. Po dvou letech začala randit s kolegou a spolubydlícím Davidem Kučerou, kterého si následně vzala. Na začátku 2019 se odstěhovali do Vídně.

Rodina Hejlových

Sestávala z gymnaziální profesorky Miriam (Hana Maciuchová), kterou opustil manžel Cyril (Dušan Jamrich), a jejího syna Jaroslava (Martin Hofmann) pracujícího jako konstruktér v Království hraček.

Miriam se postupně spřátelila s pány Peškem a Bařinkou (Bořivoj Navrátil), 2008 se k prvně jmenovanému přestěhovala, nicméně žili spolu stále pouze jako přátelé. Do té doby žila se synem a gymnaziální kabinet sdílela s Lenkou Drápalovou. 2008 se tato stala ředitelkou uvedeného vzdělávacího ústavu. 2010 byl ohlášen termín svatby Miriam a pana Peška. Ta se nakonec nekonala a Miriam ze seriálu odešla, aby se do něj 2011 vrátila.

Jaroslav byl svobodný a neudělal maturitu, což mu bylo matkou opakovaně vyčítáno. Asi rok ucházel o Lenku Drápalovou, později toto úsilí vzdal. V letech 2007 a 2008 chodil (a posléze i žil) s Magdalénou Jandovou (Magdaléna Bianka Ištoková), nicméně vzhledem k rozepřím se s ní rozešel a od 2008 žil se zmíněnou Drápalovou. Stal se obchodním ředitelem Království hraček, 2010 získal místo manažera v Mnichově, kam se odstěhoval a zmiňovaná Lenka otěhotněla.

Její partner ji v opilosti podvedl se sekretářkou Markétou Havránkovou (Berenika Kohoutová).To se nelíbilo také její matce Ivaně (Vilma Cibulková), nakonec se ovšem vše obrátilo v dobré a proběhla svatba Jaroslava s Lenkou. V červnu 2014 se jim narodil narodil syn Jonáš.

Od 2015 žila celá rodina v domě mimo Ulici a svůj byt přenechala Maléřových z Moravy.

Rodina Peškových

Vdovec Vlastimil (Rudolf Hrušínský mladší) byl správcem a majitelem činžovního domu. Má dceru Kláru a vnučku Adrianu, která s ním žila ve společném bytě. Klára se v seriálu jen krátce mihla, 2014 totiž tragicky zahynula. Pešek se 2008 sblížil s Miriam Hejlovou přičemž se k sobě nastěhovali. O deset let později vstoupila do děje jeho sestra Marie Vránová (Jitka Smutná), spolu s ní i její dcera Blanka Voláková (Linda Rybová) s dětmi Kristýnou (Sára Korbelová) a Adamem (Vojtěch Machuta).

Adriana nakonec z Peškova bytu odešla a přestěhovala se k matce. Začala chodit s Eduardem Rambouskem (Jiří Panzner), ale vyšlo najevo, že ji podváděl s kolegyní Zorou Kruntorádovou (Zuzana Stavná). V té době na ni již byl převeden Peškův dům, jehož je od 2016 majitelkou.

Později se seznámila a žila s Robertem Bláhou, do kterého byla bláznivě zamilovaná, a to i přes manipulace a podvody, kterých se na ní dopouštěl. Na konci roku 2017 ji požádal o ruku a následně proběhla svatba. Později jí odcizil 10 milionů korun, odjel do zahraničí a mimo kamery zemřel během automobilové nehody v Německu.

Její strýc se byl též nucen bránit křivému obvinění ohledně své spolupráce s komunistickou Státní bezpečností.

Rodina Boháčových

Tvořili ji Ing. Petr (Pavel Kříž), MUDr. Eva (Markéta Tanner) a dcera Anežka (Nikola Hronová). Ve zmíněném manželství nastala krize, která vyvrcholila odstěhováním Evy k matce a babičce. Následoval spor o dceru. K rozvodu došlo 2006, dcera byla umístěna do péče otce.

Ten 2008 chodil s právničkou Elen Mrázovou, se kterou se rozešel a proto seriál opustil. Ještě předtím několikrát upadl do alkoholismu, skončil na ubytovně a následně pracoval na skládce odpadů. 2007 po dopravní nehodě, způsobené jeho ženou, dočasně oslepl a Eva byla umístěna do psychiatrické léčebny.

Od 2009 se tato rodina v seriálu nevyskytuje.

Rodina Nyklových

V první řadě ji zastupovali majitelé večerky, manželé Stanislav (Bronislav Poloczek) a Vilma (Jaroslava Obermaierová), od 2007 vdova + jejich syn Lumír (Václav Svoboda jako podnikatel, později radní). Vilma se znovu provdala za Miloslava Stárka (Stanislav Zindulka), dva roky poté však následoval rozvod, který však Stárek neunesl a zemřel na infarkt.

Lumír začal randit se Světlanou Lisečkovou (Tereza Bebarová), kterou si později vzal. Po několika letech se seznámil s učitelkou angličtiny a "zlatokopkou" Pavlou Rambouskovou (Petra Hřebíčková), Světlana zase odjela do Ruska s jeho poradcem Pavlem Millerem (Jan Teplý). Po této krizi se k sobě ovšem vrátili a dokonce se jim narodil syn. 2020 Světlana zemřela a k Lumírovi se jako opora nastěhovala Ingrid (Jana Sováková). Dlouho to vypadalo, že to dají dohromady, dotyčný se ovšem na jaře 2022 zamiloval do hospodské Kateřiny (Martina Randová), se kterou později začal tvořit pár.

Rodina Králových

Václav Král (Radoslav Brzobohatý) byl zakladatel a dlouholetý ředitel společnosti Království hraček. 2005 odešel do důchodu a otěže předal Barboře Jordánové a Petru Boháčovi. Jeho manželka Marie Králová (Alena Vránová) se uzdravila z těžké nemoci, on sám začal trpět Alzheimerovou chorobou. Zemřel v červnu 2008, od té doby se v seriálu nevyskytuje ani jeho žena.

Rodina Nekonečných

Cirkusoví umělci se v Peškově domě objevili 2009. Tvořili ji Boris (Andrej Hryc), jeho žena Kateřina (Lenka Vlasáková) a dcery Theodora (Kristýna Maléřová) a Libuše (Zuzana Vejvodová). V domácnosti s nimi žil také dědeček Boris (Lubomír Lipský). Libuše chodila s Matějem Jordánem. Později se však provdala za Eliáše, (Martin Myšička), který ji vydíral a bil.

Rodina Liškových

Dalibor Liška (Václav Mareš) byl svého času vědec, později se z něj stal hlídač a vrátný. Byl otcem Bedřicha Lišky (Adrian Jastraban), který strávil několik let ve vězení. Bedřich si 2007 vzal za ženu Annu Málkovou (Ljuba Krbová), se kterou o rok později adoptovali Františka (Matyáš Valenta), což byl syn vyléčené narkomanky a bývalé Bedřichovi partnerky. Později adoptovali ještě Emu Toužimskou (Anna-Marie Valentová). Toto manželství se kvůli Bedřichovo nevěře rozpadlo. 2011 začal František trpět epilepsií, 2013 se v seriálu objevila biologická matka Emy a chtěla ji získat do vlastní péče.

Rodina Seidlových

Tvořili ji Marta (Petra Jungmanová), Libor (Martin Pechlát) a jejich syn Miki (Václav Matějovský). Libor dříve pracoval v nemocnici, po přestěhování do Ulice si otevřel soukromou ordinaci. Marta začala učit na gymnáziu. Později od chotě odešla a uchýlila se k rodičům. Její bývalý manžel si k sobě tedy nastěhoval Libuši Nekonečnou. 2015 soukromou praxi ukončil a odešel do nemocnice i ze seriálu.

Rodina Maléřových

Tvoří ji Veronika (Hana Holšová), Martin (Tomáš Dastlík) a jejich děti Filip (Marek Salvet) + Rozina (Anna Kadeřávková). Martin pracoval v dílně u Jaroslava Hejla a Veronika v pekařství u Vilmy Nyklové. 2016 se sblížila s farářem Markem Rybou (Aleš Háma), se kterým manžela podvedla. Ten zasáhl proti násilníkovi, který vyhrožoval hostům v restauraci, a byl přitom zasažen střelnou zbraní, důsledkem čehož měl problémy s hybností ruky. Nemohl nadále vykonávat svou práci, proto si později udělal rekvalifikační kurz na počítačové navrhování nábytku.

Zajímavosti

 • Pronájem vily v Jevanech pro potřeby natáčení vyšel v roce 2014 týdně na 18 000 Kč. Denně bylo natočeno v průměru 87 minut hrubého materiálu, jeden díl byl natáčen asi 1,5 dne.
 • Od 2011 se v seriálu začaly objevovat skryté reklamy, označované jako PP. Diváci si tak mohli všimnout například upozornění na společnost Euronics, Tescoma nebo dodavatele elektřiny RWE.
 • Na fotce otce, kterou Viola (Kristýna Hrušínská) ukazuje v jednom z dílů své seriálové matce Jolaně (hraje její skutečná matka Miluše Šplechtová), je její skutečný otec Jan Hrušínský (1955).
 • Herec Vasil Fridrich (1976) hrál v seriálu již v letech 2013 a 2016 vedlejší roli právníka. 2020 se do Ulice vrátil jako úspěšný zubař, víceprezident lékařské komory a manžel Blanky Volákové (Linda Rybová) Luděk Volák.
 • Michaela Badinková (1979) si v seriálu zahrála se svým partnerem Janem Teplým mladším (1976).
 • Během působení v seriálu se Kristýna Maléřová (1985, dnes Ryška) sblížila s Matějem Podzimkem (1981), kterého si 2010 vzala, 2019 se ovšem rozvedli.
 • Jakub Štáfek (1990), který už jednou ze seriálu odešel a po pauze se vrátil, prohlásil, že podruhé (2017) odchází definitivně. Důvodem je jeho přechod k bojovým sportům, kterým chce věnovat veškerý čas.
 • Matyáš Valenta (1996) se nechal slyšet, že když v seriálu trpěl epilepsií a měl zahrát záchvaty, tak mu s nimi pomáhali rodiče, kteří jsou lékaři a v projektu fungovali jako odborní poradci.
 • Postava Yvetty Blanarovičové (1963) trpí v Ulici Alzheimerovou chorobou, proto herečka navštěvovala specializovaná zařízení pro pacienty trpící touto nemocí. Dotyčná navíc musela kvůli roli přibrat minimálně deset kilo.
 • Hana Maciuchová (†2021) odešla ze seriálu na vlastní žádost, a to kvůli jinému projektu.

Současné scény (k 2024)

Byt Klímových

 • 3+kk (původně byt Jordánových, Hejlových a následně Maléřových)
 • Obyvatelé: Vítek Klíma, Iva Klímová, Michal Klíma, Anežka Klímová

Byt Volákových

 • 3+kk (původně byt Farských, Nekonečných, Seidlových a následně Kryštofa Marečka)
 • Obyvatelé: Blanka Voláková, Evžen Šmýd, Kristýna Voláková

Byt Peškových

 • 2+kk
 • Obyvatelé: Vlastimil Pešek a Amálie Pešková-Seidlová

Byt Magdalény Procházkové

 • 1+kk (původně byt Marka Stránského, Hložánkových, Marečkových a Prokopa Junka)
 • Obyvatelé: Magdaléna Procházková

Byt Martiny Dubovské

 • 1+kk (původně byt Lenky Drápalové, Nekonečných, Kláry Peškové, následně Adriany Peškové-Bláhové a Magdalény Procházkové)
 • Obyvatelé: Martina Dubovská

Byt Soni Čechové

 • 1+kk (původně byt Farských, Anny Liškové a Moniky Farské)
 • Obyvatelé: Soňa Čechová, Erik Čech

Byt Knoblochových

 • 2+kk (původně byt Liškových)
 • Obyvatelé: Miloš Knobloch, Eva Knoblochová, Miloš Knobloch, František Hrubý

Byt Marečkových

 • 4+kk (původně studentský byt)
 • Obyvatelé: Kryštof Mareček, Karla Marečková, Vojtěch Mareček, Karel Mareček

Bistro U babičky – prodejna a výrobna

 • Původně Království hraček, poté Stárek a syn a následně Pekařství Nyklovi

Byt Vilmy Nyklové

 • Nad bistrem, původně byt Hrihorije Lisečka a Bedřicha Lišky, Zuzany Hrubé, Gabriely Pumrové, manželů Pelcových, manželů Turkových a Skyler van Ruyter
 • Obyvatelé: Vilma Nyklová

Byt Lumíra Nykla

 • Nad bistrem
 • Obyvatelé: Lumír Nykl, Alexandr Nykl, Kateřina Dubovská

Byt Gabriely Pumrové

 • Původně byt Digi Stránské, Gábiny Pumrové, Matěje Jordána, Oty Puklického a následně Klímových a Marečkových
 • Obyvatelé: Gabriela Pumrová, Šimon Urban, Jiří Herman

Byt Mileny Pumrové a Radka Mastného

 • Obyvatelé: Milena Pumrová, Radek Mastný

Byt Luďka Voláka

 • Obyvatelé: Luděk Volák, Vanda Veselá

Dům Luďka Voláka

 • Obyvatelé: Luděk Volák, Vanda Voláková-Veselá

Klub Coolna

Kavárna Voilá Café France

 • Původně Večerka Nykl, následně také tetovací salon Libuše Nekonečné

Krejčovský ateliér Gabri.ella + masérský salón Ivy Klímové

 • Původně kadeřnictví, byt Ingrid Šmídové a šatna, následně kadeřnictví Simony Hložánkové

Restaurace a penzion u Jindřicha (lidově „U Henryho“)

 • Restaurace, kuchyně (mezi roky 2015 a 2021 pod názvem Květa)

Gymnázium a základní škola

Filmy

2006 – Ulice: 215. díl (pilotní film pro druhou sezónu seriálu)

2007 – Ulice: Zlatá muška

2008 – Ulice: Velká trojka

2018 – Ulice: Vánoční speciál

2020 – Ulice: Ulice v karanténě (1. díl – Láska s překážkami)

2020 – Ulice: Ulice v karanténě (2. díl – Jsme v tom spolu)

2021 - Ulice: Kam nosí dárky Ježíšek

2022 - Ulice: Jak usmířit Kašperáčky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na Youtube

Články