Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Koronavirus si vyžádal už 722 obětí. Lékaři umírají vyčerpáním a trpí psychickými problémy

Koronavirus si vyžádal už 722 obětí. Lékaři umírají vyčerpáním a trpí psychickými problémy
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
EPIDEMIE
V pátek vystoupal počet obětí koronaviru na 722. Kromě pevninské Číny hlásí první oběť i USA a Japonsko. Američan vyskytující se ve Wu-chanu je vůbec první obětí ze Spojených států. Kromě úmrtí způsobené nákazou koronavirem padají vyčerpáním i lékaři a zdravotnický personál, který nepřetržitě kontroluje další možné nakažené osoby.

Kromě prvního amerického občana hlásí svou první oběť i Japonsko. Agentura Kjódó oznámila, že vážnému zápalu plic podlehl japonský občan, který byl ve Wu-chanu hospitalizován. Stejně tak i šedesátiletý Američan se do své vlasti už nikdy nevrátí.

V pátek byl zaznamenám rekordní nárůst nakažených. O něco lepší zprávou je, že se již 2000 lidí podařilo vyléčit. Koronaviru nejčastěji podléhají staří lidé a osoby s podlomeným zdravím.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Smrt z vyčerpání

Koronavirus si ale kromě nakažených vyžádal i několik úmrtí z vyčerpání. Lidé, kteří bojují s epidemií, nejčastěji lékaři a zdravotnický personál, pracují téměř nonstop. Příběh se smutným koncem popsal čínský server South China Morning Post. Osmadvacetiletý Sung Jing-ťie z čínské provincie Chu-nan pracoval jako nemocniční lékárník. Když ale vypukla epidemie koronaviru, přibral si noční směny v nemocnici, kde na jednom ze stanovišť měřil teplotu projíždějícím motoristům. Po deseti dnech nepřetržité práce byl nalezen mrtvý ve svém bytě. Příčinou úmrtí mladého lékaře byl infarkt.

O tom, že personál padá vyčerpáním, informovala i britská televize BBC. Podle výpovědi některých zaměstnanců nemocnice se nemohou během desetihodinové směny napít ani najíst. Na konci směny jsou už tak vyčerpaní, že usínají vsedě na židlích.

Psychická zátěž

Šílené pracovní tempo se podepisuje i na duševním zdraví zaměstnanců. Podle čínských státních novin Global Times je situace velmi vážná a podle odborníků se vleklá traumata, způsobená neustálou péčí o nemocné a šíření epidemie, mohou projevit až poté, co se šíření nákazy uklidní. Psychologové jsou připraveni vytíženým jedincům pomoci, jak ale sami přiznávají, někteří svůj psychický stav zatím neřeší a soustředí se na práci. Neustálý tlak tak může jednoho dne způsobit u jedince emoční výbuch.

Vývoj čínského koronaviru

Další informace o koronaviru najdete ZDE

Dnes ve 12:15 odletěl z pražského Letiště Václava Havla poslední letecký spoj do Číny. Jde o linku společnosti Sichuan Airlines mezi Prahou a Čcheng-tu. Lety jsou pozastaveny vládou na dobu neurčitou.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy