Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Vzkaz ze zamořeného města Wu-chan: Pane Babiši, dostaňte nás domů, prosí Daniel

Vzkaz ze zamořeného města Wu-chan: Pane Babiši, dostaňte nás domů, prosí Daniel
Zdroj: archiv
+ Dalších 14 fotografií
pomoc
V čínském Wu-chanu, který tamní úřady uzavřely kvůli šíření koronaviru, jsou nyní tři Češi. Jedním z nich je Daniel Pekárek, jenž studuje na tamní univerzitě. Aktuálně žije ve velkých obavách a nervozitě ze situace, která je velmi dramatická. Na nákazu koronavirem zemřelo už 80 lidí, přibližně 3000 lidí se nakazilo. Osud Čechů je ale nejistý. Daniel tak na Facebooku prosí o pomoc - návrat do Česka. Bojí se, že pokud dále setrvá v Číně, může se nakazit...

Daniel je uvězněn ve svém bytě ve Wu-chanu. Řídí se pokyny tamní vlády - aby neopouštěl město, nepropadal zbytečné panice, dbal na hygienu a nosil ochrannou roušku. Jenže nepropadat panice, když kolem něj umírají lidé, je opravdu těžké.

Prostřednictvím sociální sítě vyslal do Česka vzkaz, který se dá přeložit jako prosba o pomoc. "Nebudu do toho teď tahat politiku a budu se to snažit podle našeho demokraticky zvoleného premiéra brát s rezervou. Nicméně nechápu, jak může dalších 14 dní ve Wu-chanu snížit šanci nákazy mě a ostatních Čechů, co momentálně ve Wu-chanu pobývají. Copak se za ty 2 týdny nemůžeme nakazit?" dotazuje se ve svém vzkazu směřovaném Andreji Babišovi mladík.

"Nebylo by rozumnější například uvažovat o nějaké té karanténě? Francie, USA, Rusko apod. mají každý několik stovek občanů ve Wu-chanu a náš pan premiér má strach, aby náhodou jeho dva občané nemohli zamořit celou naši republiku. Samozřejmě to dělá chytře, alespoň jeho konkurenční strany nebudou mít šanci dostat o jeden ten hlas více ve volbách. Alespoň po takovémto vyjádření by tu ta šance fakt nebyla. Jinak bych chtěl všem poděkovat za podporu, kterou denně vidím na internetu. Moc si toho vážím, opravdu jsem to nečekal. Nerad bych nikoho z vás nakazil nebo vyděsil, to bych tu fakt raději zůstal. Počítám s karanténou, klidně i na měsíc. Je to v zájmu nás všech," napsal český student Daniel Pekárek, který nedisponuje ani dostatečným množstvím informací. Je odkázán zejména na internet.

Ministerstvo situaci řeší

Ministerstvo zahraničí od začátku propuknutí této nemoci, o které se toho zatím moc neví, spolupracuje s ambasádami napříč unijními státy, které mají v oblasti zastoupení. „V tuto chvíli řešíme, jaké jsou naše možnosti. Evakuace asi není v tuto chvíli úplně na stole, ale chceme být připraveni a mít informace o tom, jak by v případě zhoršení situace nebo nějaké urgentní žádosti českých občanů bylo možné je konkrétně z Wu-chanu evakuovat,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Kvůli čínskému koronaviru zasedala v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu. Svolal ji premiér Andrej Babiš. Ten krátce po zasedání prohlásil, že není spokojen s opatřeními, která Česká republika přijala. Plošný screening pacientů prý zatím podle hygieny není třeba. "Nejsem úplně spokojený z hlediska těch opatření," prohlásil Babiš krátce po zasedání Bezpečnostní rady státu s tím, že musí být vylepšena.

Podle něj každá posádka bude před přistáním v České republice upozorňovat cestující na to, aby v případě dýchacích problémů vyhledali okamžitě zdravotní pomoc. K evakuaci Čechá nastínil, že se pro tuto chvíli chystá řešení. "Co se týče studentů ve Wu-chanu, jednáme s Francií, že by byli evakuováni spolu s francouzskými občany do Francie, kde by zůstali v karanténě," řekl Babiš.

První možný případ infekce koronavirem v neděli ohlásilo Rakousko, tři nemocné má od pátku Francie.

Vývoj čínského koronaviru

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy