Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vědci vyvinuli vakcínu na koronavirus, potřebují ale přes rok na testování

Zdroj: archiv
+ Dalších 11 fotografií
koronavirus
Přes sto obětí už si vyžádal čínský koronavirus, který se z Wu-chanu šíří do celého světa. Hongkongští vědci už vyvinuli vakcínu, která je však prozatím nepoužitelná. Podle profesora z tamější univerzity Yuena Kwok-yunga zabere testování na zvířatech měsíce, potom přinejmenším rok na lidech.

O vyvinutí vakcíny informoval list South China Morning Post. Profesor Yean Kwok-yung, který vede tým infekčních chorob, izoloval virus z jednoho z nakažených pacientů.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

"Už máme k dispozici vakcínu, ale testování na zvířatech zabere velmi dlouhou dobu," řekl Yean, který nedovede odhadnout, za jaký čas by mohla vakcína doputovat k prvnímu pacientovi. Předpokládá však, že testování na zvířatech potrvá měsíce, přinejmenším rok potom budou účinky očkování zkoušet na lidech.

Vše o koronaviru ČTĚTE TADY

Tým hongkongského profesrora vyvinul vakcínu na čínský koronavirus jako první. Pracují na ní i další odborníci z Číny a Spojených států amerických. Virem 2019-nCoV, jenž se šíří z města Wu-chan do celého světa, se už nakazilo přes 4600 lidí, přes 100 pacientů zemřelo. Nejvíc nakažených je v Číně, první případ v úterý potvrdilo Německo. České nemocnice také prověřovaly několik podezřelých pacientů.

České občany, kteří zůstali uvěznění ve Wu-chanu, čeká tento týden evakuace. Zajistí ji francouzské úřady. „Ambasáda mi řekla, že to bude tento týden. Nemůžu se dočkat, až budu v Evropě," sdělil eXtra.cz Daniel Pekárek (21), který je jedním z Čechů v oblasti nákazy.

Koronavirus je největší hrozbou pro seniory, malé děti a chronicky nemocné. Jeho příznaky odpovídají chřipce, pacienti trpí horečkami, potížemi s dýcháním, kašlem nebo bolestmi hlavy. Doprovázet je může i zápal plic.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články