Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Koronavirus je společné označení pro několik rodů virů. Jednotlivé druhy způsobují méně závažná, ale i závažnější onemocnění zvířat a lidí. Mohou být též příčinou smrtících chorob (SARS, MERS, Covid-19). Název koronavirus je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Zpočátku byly zaznamenány jen případy, kdy virus způsoboval nachlazení, ale v roce 2002 se objevil koronavirus, který byl příčinou závažného dýchacího onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). Akutní respirační syndrom od listopadu 2002 do června 2003 připravil o život téměř 800 lidí.

Podobný případ byl MERS který způsobuje závažná lidská onemocnění plic a ledvin. Virus MERS je znám od roku 2012. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo do června 2015 evidováno více než 1150 nakažených a 379 mrtvých. Jiné zdroje uvádějí vyšší čísla.

Onemocnění COVID-19

Ze začátku epidemie byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně začala uklidňovat. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Poté se epicentrem nákazy staly Spojené státy a Brazílie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa. Ve středu 11. března 2020 vyhlásila WHO kvůli koronaviru pandemii.

V polovině ledna 2021 přesáhl počet úmrtí pacientů s onemocněním covid-19 hranici dvou milionů.

Koronavirus v Česku

Dne 3. února 2020 překročil v České republice počet potvrzených případů pacientů s covid-19 hranici jednoho milionu.

První tři případy nákazy koronavirem byly v ČR zaznamenány v neděli 1. března 2020. V pondělí 16. března 2020 byly ohlášeni první tři uzdravení pacienti.

První obětí se v ČR se stal chronicky nemocný 95letý muž, druhou pacient s nádorovým onemocněním v pokročilém stadiu. Třetí obětí se stala pacientka ročník narození 1949.

V pondělí 5. října 2020 začal platit v ČR nouzový stav V platnosti byl původně 30 dní. V pátek 30. října rozhodla na návrh vlády Poslanecká sněmovna ČR o jeho prodloužení do 20. listopadu 2020. Ve čtvrtek 19. listopadu poslanci vládě odsouhlasili další prodloužení nouzového stavu, tentokrát do 12. prosince 2020. Premiér Andrej Babiš žádal prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní do pondělí 11. ledna 2021. Sněmovna nakonec souhlasila s prodloužením o 11 dnů, tj. do 23. prosince 2020. Dne 22. 12. došlo k prodloužení do 22. ledna 2021. Protože se situace nezlepšila, požádala vláda Sněmovnu o souhlas s dalším prodloužením. Dne 22. ledna prodloužila vláda ČR nouzový stav do 14. února 2021.

Očkování v ČR odstartovalo 27. prosince 2020. Jako první byla schválena vakcína, kterou vyvinula farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech poté následovala vakcína od společnosti Moderna.

Jako první byl očkován premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emílie Řepíková (*1925).

Počátek epidemie

Virus se objevil v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. Aby bylo zabráněno šíření nákazy, byla v tomto městě od čtvrtka 23. ledna 2020 dočasně pozastavena veřejná doprava. Lidé nemají opouštět město Wu-chan a omezit veřejná setkávání. Bylo dočasně uzavřeno letiště i nádraží. V pátek 24. ledna 2020 bylo v nejvíce zasažené provincii Chu-pej uzavřeno celkem 11 měst. V této oblasti žije okolo 37 milionů obyvatel. V pondělí 27. ledna 2020 už bylo v nucené izolaci okolo 60 milionů lidí.

30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze

Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny, šest případů bylo zaznamenáno v USA, čtyři v Německu, 14 v Thajsku...

Symptomy

Příznaky onemocnění novým koronavirem jsou obdobné jako při běžném nachlazení - kašel, horečka a potíže s dýcháním. Těžší případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin či smrti. Někteří nakažení dle německých virologů vykazovali také ztrátu čichu a chuti.

Může trvat až týden, než se projeví první symptomy. Inkubační doba bývá v rozmezí mezi 2 až 14 dny.

Čínské úřady potvrdily, že virus je nakažlivý ještě předtím, než se objeví symptomy.

V porovnání se SARS a MERS má zatím nová forma koronaviru nižší smrtnosti. Mortalita se zatím pohybuje kolem 2 - 3 %. U SARS to bylo 10 % a u MERS dokonce 34 %.

Historie vývoje epidemie

Nejdříve panovala domněnka, že nový koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19 pochází od netopýrů. Později bylo upřesněno, že se člověk spíše nakazil od hadů. Virus byl potvrzen v odebraných vzorcích z wuchanské tržnice. Koronavirem se nakazilo několik stovek lidí a vyžádal si první oběti. Kromě Číny se brzo po jeho objevení rozšířil do dalších dvou asijských zemí, Jižní Koreje a Japonska.

Podle odborníků se virus původně přenesl ze zvířete na člověka, později byl potvrzen i mezilidský přenos a skutečnost, že virus může mutovat. Případy přenosu mezi lidmi byly hlášeny z Německa, Vietnamu, Tchaj-wanu i Japonska.

K 22. lednu 2020 bylo tímto koronavirem v Číně už 440 nakažených. Epidemie závažného plicního onemocnění si vyžádala nejméně devět lidských životů. Všechny pocházely z města Wu-chan, kam čínské úřady doporučily necestovat. Kromě Číny, Jižní Koreje a Japonska byl virus zaznamenán na Tchaj-wanu a v USA. Jednalo se o lidi, kteří do těchto zemí přicestovali z Číny.

V pátek 24. ledna 2020 byly potvrzeny dva případy nákazy novým koronavirem také v Evropě konkrétně ve Francii.

První oběť mimo Čínu byla zaznamenána na Filipínách.

Donald Trump zakázal cesty z Evropy do USA, důvodem je snaha o zpomalení šíření nového koronaviru v USA. Třicetidenní zákaz platil od páteční (13. března 2020) půlnoci a vztahoval se na 26 evropských zemí včetně České republiky. Výjimku tvořila Velká Británie, na tu však bylo obdobné nařízení uvaleno později.

Články