Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Ruská invaze na Ukrajinu začala ve čtvrtek 24. února 2022 ráno. Válka na Ukrajině začala po lživém prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten už o dva dny dříve (v úterý 22. 2.) promluvil k národu. Udělal rozsáhlý historický exkurs. Mj. vyhlásil nezávislost povstaleckých republik - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Nejdůležitější momenty války na Ukrajině - první tři měsíce

24. 2. (v 5:30) Začala válka na Ukrajině. Na území vstoupilo Rusko spolu s Běloruskem

24. 2. (v 11:00) Prezident Miloš Zeman odsoudil jednání Vladimira Putina

24. 2. NATO aktivuje mimořádné obranné plány, které umožní nasazení Sil rychlé reakce na obranu členských zemí

24. 2. Americký prezident Joe Biden promluvil k národu. Útok Ruska na Ukrajinu považuje za očekávaný. "Ameriku to bolí, ale je to agrese, která nemůže zůstat bez odezvy." Putin je podle něj agresor a jeho země ponese důsledky.

24.2. Válka na Ukrajině vyhnala do ulic i Rusy, kteří s ní nesouhlasí. Ruská policie podle médií zadržela v Moskvě více než 60 lidí.

25.2. Volodymyr Zelenskyj promluvil k národu, ve kterém řekl, že je cílem číslo jedna.

25.2. Zelenskyj vyzval obyvatele evropských zemí s bojovými zkušenostmi, aby se zapojili do obrany Ukrajiny a Evropy

25.2. Ruští výsadkáři přistáli v oblasti vojenského letiště Hostomel

25.2. Senát vyzval k vyloučení Ruska i Běloruska z mezinárodních organizací

25.2. Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, dnes ve 14:00 uzavřela své pobočky v Česku

25.2. Česko uzavře kvůli konfliktu na Ukrajině svůj vzdušný prostor letadlům všech ruských aerolinek.

26.2. Volodymyr Zelenskyj nechce odjet ze země. Žáda Západ o zbraně.

26.2. Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek ostřelovacích pušek a asi milion nábojů, rozhodla vláda.

26.2 Rusko uzavřelo vzdušný prostor pro letecké dopravce z České republiky, Polska a Bulharska.

26.2. Ukrajinci zabili nedaleko Kyjeva jednoho z nejvyšších čečenských velitelů, generála Magomeda Tušajeva.

27.2. Putin nařídil uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti kvůli agresivním prohlášením členských zemí NATO, uvedly agentury.

28.2. Na Ukrajinu vyjel druhý vlak s českou vojenskou pomocí.

1.3. Západní sankce způsobí absolutní kolaps ruské ekonomiky, prozradil v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire. „Vyvoláme totální ekonomickou a finanční válku proti Rusku. Způsobíme kolaps ruské ekonomiky,” uvedl.

2.3. Třetí světová válka by byla jaderná a zničující, prohlásil podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Lavrov.

2.3. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo přes 2000 civilistů, oznámily podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinské záchranné složky.

3.3. Z Ukrajiny už uprchlo více než milion lidí. Jde o nejrychlejší migrační vlnu v tomto století.

3.3. Paliva v ČR jsou po ruské invazi na Ukrajinu nejdražší v historii. Za týden zdražily asi o 2 Kč. Benzin je průměrně za 39,36 Kč/l,nafta za 38,73 Kč/l.

4.3. Rusko od začátku invaze přišlo o 9166 vojáků, 251 tanků a 939 dalších obrněnců, tvrdí Kyjev. Ruské síly podle Moskvy zničily 635 obrněnců.

4.3. Při ruském útoku byl zasažen jeden z bloků Záporožské jaderné elektrárny, uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky. Podle AP je zvýšená radiace.

4.3. Při ruském raketovém útoku byl v úterý poškozen honorární konzulát ČR v Charkově, oznámil resort zahraničí. Konzul i jeho asistent jsou v pořádku.

5.3. Podle zástupce starosty ukrajinského Mariupolu Rusové nedodržují příměří ve městě ani u humanitárního koridoru. Civilisté z města nemohou odejít

6.3. Ve městě Buča u Kyjeva ruští vojáci ostřelují sídliště a blokují humanitární pomoc, uvádí místní úřady. V Irpini prý stříleli na prchající civilisty

8.3. Na Ukrajině přišel o život další ruský generál, tvrdí média s odvoláním na ukrajinskou rozvědku. Ukrajinci zabili generála Gerasimova u Charkova.

9.3. Evropská unie uvalí sankce na dalších 160 ruských činitelů či oligarchů. Rozšíří také vyloučení z platebního systému SWIFT i na běloruské banky.

12.3. Ruské rakety zcela zničily leteckou základnu Vasylkiv.

13.3. Rusové bombradují města poblíž slovenských i polských hranic.

14.3. Z Ukrajiny do Polska před ruskou invazí uprchlo 1,758 milionu lidí.

15.3. Do Kyjeva se vydal premiér Petr Fiala společně s premiéry Polska a Slovinska.

16.3. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Rusům, aby zastavili invazi.

18.3. Ještě 1300 lidí zůstává v krytu pod troskami mariupolského divadla, o jejich osudu se neví, uvedla ukrajinská ombudsmanka Denysovová podle Ukrinform.

19. 3. Rusko uvedlo, že v bojích na Ukrajině použilo hypersonické střely Kinžal. Zničilo jimi sklad ukrajinských zbraní a munice na jihozápadě země.

19. 3.Ukrajinský prezident vyzval švýcarskou vládu, aby zmrazila bankovní účty ruských oligarchů. Prostřednictvím telemostu vystoupil na protestu v Bernu

20. 3. Ruská armáda v sobotu bombardovala uměleckou školu v ukrajinském Mariupolu, kde se ukrývalo 400 lidí. Podle Reuters to uvedla rada města.

20. 3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ke Knesetu kritizoval Izrael za to, že nezavedl sankce proti Rusku a neposkytl Ukrajině zbraně.

21.3. Při nočním bombovém útoku na nákupní centrum v ukrajinském hlavním městě Kyjevě zahynulo nejméně šest lidí.

21.3. Ruští vojáci dnes ostřelovali dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet s evakuovanými civilisty humanitárním koridorem z obklíčeného Mariupolu.

24.3. Smutné statistiky. Ruský nálet na civilní kryt mariupolského divadla si podle vedení města vyžádal až 300 obětí.

25.3. Rusové podle Washingtonu ztratili kontrolu nad dobytým Chersonem. Ukrajinské jednotky mají šanci vzít si město zpět.

28.3. Mariupol už neexistuje, přiznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

28. 3. Abramovič a další účastníci ukrajinsko-ruských rozhovorů měli po jednání příznaky jako při otravě, tvrdí WSJ a další média s odkazem na své zdroje.

30. 3. Pokračuje stahování ruských vojsk. Dle genrálního štábu může jít o iluzi, která má za cíl zmást velení ukrajinské armády

3. 4. Za novou Srebrenicu označilo ukrajinské ministerstvo obrany osvobozené město Buča u Kyjeva. Rusové zde povraždili kolem 300 civilistů, uvedl starosta

6.4. Zdevastovaný Mariupol čelí dalšímu ostřelování

8.4. Rusové zaútočili na nádraží v Kramatorsku. Podle starosty Oleksandra Hončarenka byly v době zásahu na nádraží zhruba 4000 lidí, hlavně senioři, ženy a děti

12. 4. Nelítostný boj v Mariupolu pokračuje. Rusové měli použít chemické zbraně

14. 4. Ruský raketový křižník Moskva zachvátil požár a následně se potopil

17. 4. Rusko tvrdí, že vyčistilo městskou oblast Mariupolu od ukrajinských sil. Ukrajinský prezident Zelenskyj to nekomentoval. Situace ve městě je velmi vážná, prohlásil jen

19.4. Začal útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu, uvedli podle BBC proruští separatisté

19.4. Ruský plynárenský gigant Gazprom si nezarezervoval tranzitní kapacitu plynu pro přes plynovod Jamal - Evropa na květen, informuje agentura Reuters. Zatím není jasné, zda to souvisí s výhrůžkami Moskvy, že pokud nebudou evropské země platit za plyn v rublech, přestane jim plyn dodávat

21.4. Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je jako jednání s krokodýlem. „Jak můžete vyjednávat s krokodýlem, když má vaši nohu v čelistech, to je ta potíž, které Ukrajinci čelí,“ řekl.

3.4. Zelenskyj vyzval Putina ke schůzce, na které by ukončili válku

24.4. Válka na Ukrajině trvá již dva měsíce

25.4. Ukrajinské síly odrazily ruský pokus o útok ve směru z Izjumu na Barvenkove a Slovjansk, útok Rusů na obec Popasna pokračuje, hlásí ukrajinská armáda

27.4. Ruské střely Kalibr s plochou dráhou letu zničily v Záporožské oblasti Ukrajiny sklady zbraní z USA a Evropy, tvrdí ruské ministerstvo obrany

28.4. Lidem ve zničeném Mariupolu hrozí kromě ruského ostřelování kvůli nehygienickým podmínkám i epidemie nemocí, uvedla podle agentury Unian mariupolská městská rada

30.4. Putin podle Britů při oslavách 9. května možná oficiálně vyhlásí válku

30.4. Do západoukrajinského Lvova přijela americká herečka Angelina Jolie, informují ukrajinská média.

1.5. Útok na Ukrajinu zničí Rusko ekonomicky, politicky i reputačně, řekl Zeman v CNN Prima News.

3.5. Ruský prezident Vladimir Putin údajně předem informoval Maďarsko o svém plánu zaútočit na Ukrajinu, prohlásil to tajemník ukrajinské bezpečnostní rady

5.5. Pokračují krvavé boje o ocelárny v Mariupolu

9.5. V Rusku se dnes slaví Den vítězství. "Ukrajina bojuje za nové vítězství a válku s Ruskem vyhraje," řekl k výročí vítězství ve druhé světové válce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

11.5. Prezident Zeman odsouhlasil 103 českým občanům vstup do ukrajinských ozbrojených sil, oznámil jeho mluvčí. Rozhodnutí musí spolupodepsat Fiala.

14. 5. V polovině srpna se konflikt na Ukrajině zlomí a do konce roku většina bojů skončí. Pro stanici Sky News to uvedl šéf ukrajinské vojenské rozvědky generálmajor Kyrylo Budanov.

15. 5. Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné. Během víkendu tam nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků z hlavního nádraží. Kapacita je 150 lůžek.

18.5. Vláda na dnešním zasedání odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to oznámil premiér Petr Fiala (ODS)

21.5. Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000 uprchlíkům z Ukrajiny. V pátek stoupl počet držitelů příslušného víza o 1012 na celkových 350.302, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo vnitra. Páteční počet nově vydaných víz byl v mezitýdenním srovnání nižší, před týdnem jich bylo 1143.

22.5 Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba v sobotu z pražského Hlavního nádraží odjela skupina asi 80 lidí do Maďarska. Na místě bylo v sobotu ve 23:00 asi 260 lidí, v předchozích dnech jich bylo kolem 500, dodal.

23.5 Ukrajinský soud v prvním procesu svého druhu odsoudil na doživotí ruského vojáka za zastřelení neozbrojeného civilisty, oznámila agentura Reuters.

24.5. Válka na Ukrajině trvá již tři měsíce a její konec je v nedohlednu.

Další vývoj války na Ukrajině

V červnu 2022 provedli Rusové raketový útok na nákupní centrum v Kremenčuku, který si vyžádal 20 obětí.

Na konci června se ruská posádka stáhla z Hadího ostrova.

V červenci 2022 dobyla ruská armáda podle ruského ministra obrany Šojgua město Lysyčansk a tím získala samozvaná Luhanská lidová republika pod kontrolu celou Luhanskou oblast.

Na konci července 2022 uskutečnily ukrajinské ozbrojené síly útok na silniční Antonivský most v Chersonu za pomoci přesných střel z raketometu HIMARS.

V srpnu 2022 odcestoval do Kyjeva polský prezident Andrzej Duda a setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.

Na konci srpna 2022 odsouhlasila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO).

Na konci srpna zahájila Ukrajina protiofenzívu v Mykolajivské a Chersonské oblasti.

Na začátku září 2022 dorazili inspektoři MAAE do Záporožské jaderné elektrárny.

Dne 9. září 2022 byla na Chodník statečných v Kyjevě umístěna pamětní deska se jménem Petra Fialy.

Dne 21. září 2022 vyhlásil Vladimir Putin mobilizaci.

Dne 2. října 2022 prezident Zelenskyj oznámil, že Ukrajina osvobodila město Lyman.

Dne 8. října 2022 došlo na Krymském mostě k mohutné explozi.

Dne 12. října 2022 Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující ruský pokus o protiprávní anexi okupovaných území na jihovýchodě Ukrajiny.

Dne 19. října 2022 ruský prezident Putin vyhlásil stanné právo v okupovaných oblastech Ukrajiny nárokovaných Ruskou federací.

Na konci října 2022 Ramzan Kadyrov prohlásil válku proti Ukrajině za „džihád“.

Dne 10. listopadu 2022 Ukrajina ooznámila osvobození strategicky významného města Snihurivka v Mykolajivské oblasti. O den později vstoupily první jednotky ukrajinské armády do Chersonu.

Dne 14. listopadu 2022 navštívil Zelenskyj osvobozené město Cherson.

Dne 15. listopadu 2022 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky přijala usnesení jímž označila vládnoucí režim Ruska za teroristický.

Dne 21. prosince 2022 uskutečnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiální návštěvu USA.

Dne 24. prosince 2022 ozbrojené síly Ruské federace ostřelovaly centrum jihoukrajinského města Cherson.

Dne 18. ledna 2023 při nehodě vrtulníku Airbus Helicopters H225 státní záchranné služby Ukrajiny ve městě Brovary v Kyjevské oblasti zahynul ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj a dalších 13 osob.

Dne 24. ledna 2023 ruské ozbrojené síly těžce poškodily porodnici v Chersonu.

Články