Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koronavirus: Andrej Babiš představil rady, jak bojovat se smrtícím zápalem plic

+ Dalších 18 fotografií
Ještě před pár dny bylo jen pár obětí, které podlehly tajemnému koronaviru. Jenže počet nakažených každý den drasticky stoupá. Virus si vyžádal 56 obětí a je už i v Evropě, USA i v Austrálii. K situaci se vyjádřil premiér České republiky Andrej Babiš. Snaží se hlavně uklidnit veřejnost a nabízí důležité rady. V pondělí bude o situaci jednat Bezpečnostní rada státu.

Ke smrtícímu viru se vyjádřil premiér České republiky Andrej Babiš (65). Česká republika situaci nepodceňuje.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

"Chci vás hlavně uklidnit, že děláme maximum pro vaši bezpečnost. Úzce spolupracujeme s letištěm – dnes již jsou k dispozici informace na letišti o možných rizicích pro cestovatele a jak mají postupovat, pokud se necítí zdravotně dobře, dále určitá míra vstupního screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky resp. onemocnění. Na letišti jsou připraveni zdravotníci a v pohotovosti je také Stálá lékařská služba, v pohotovosti je také z hlediska bezpečnosti hasičská služba. V rámci preventivních opatření je letiště v plné součinnosti s hygienou. Pohotovostní postupy má letiště přesně nastavené a připravené," uvedl v neděli premiér na Facebooku.

Co musíte dodržovat?

Andrej Babiš také představil rady, jak se koronaviru bránit. Jsou to prý podobné postupy, jako když řádí chřipková epidemie.

1. Vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní.

2. Dodržovat základní hygienická pravidla.

3. Používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí.

4. Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál).

RADY PRO CESTOVATELE:

5. Pokud se u někoho před či během letu objeví příznaky respiračního onemocnění, měl by okamžitě informovat palubní personál. Na letišti mohou lidé kontaktovat stálou lékařskou službu.

6. Pokud jsme z cest již doma a máme podezření na respirační onemocnění, je třeba neprodleně kontaktovat svého lékaře.

Virus zabíjí staré a oslabené lidi

Koronavirus zabíjí zejména staré a oslabené lidi. Zabíjí v pěti procentech případů. SARS zabíjel 10 % nakažených.

Ve Francii je s nemocí hospitalizován pár ve věku 30 a 31 let. Oba pochází z města Wu-chan, do Francie přiletěli 18. ledna a nevykazovali tehdy žádné symptomy. Francouzští lékaři v sobotu večer varovali před panikou v Evropě. V USA jsou potvrzené tři případy. Pandemie by se Evropě měla snad vyhnout. Přesto v mnoha evropských městech občané vykupují ochranné roušky.

Tým odborníků usilovně pracuje na vakcíně. Lékaři věří, že jim pomohou zkušenosti v boji se SARS a MERS. Vakcína by mohla být na světě za několik měsíců.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články

Nejnovější kauzy