Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF) proběhne od 28. června do 6. července 2024.

Historie festivalu začala v roce 1946, kdy se uskutečnil poprvé (ještě jako nesoutěžní) v Karlových Varech a Mariánských Lázních. V období 1959 až 1993 se ob rok střídal v pořádání se sovětskou/ruskou Moskvou. V karlovarském Hotelu Thermal sídlí od 1978 (v něm probíhá slavnostní zahájení i zakončení akce), ústředním oceněním je Křišťálový glóbus.

Funkci prezidenta od 1994 zastává herec Jiří Bartoška (1947), hlavním moderátorem je od 1996 Marek Eben (1957).

Charakteristika filmového festivalu

Jde o největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A spolu s akcemi ve francouzském Cannes, německém Berlíně, italských Benátkách, španělském San Sebastianu, kanadském Montrealu, čínské Šanghaji nebo japonském Tokiu.

Každoročně představí ve 12 sálech na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní tvůrci. Je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí návštěvníkům nejen pečlivě koncipovaný program, ale i kvalitní zázemí a široký servis služeb.

S výjimkou snímků v retrospektivách jsou všechny natočeny v uplynulém roce a uvedeny v ČR vůbec poprvé, řada z nich pak ve světové nebo evropské premiéře.

Programové sekce

  • Hlavní soutěž
  • Na východ od Západu (od 2022 Proxima = filmaři čekající na objevení)
  • Soutěž dokumentárních filmů

Zaměření ročníku

V ojedinělé retrospektivě „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ uvede kinematografickou reflexi díla vyjímečné postavy literatury 20. století od tvůrců jako Orson Welles (†1985), Martin Scorsese (1942), Ousmane Sembene (†2007), Jan Němec (†2016) nebo Steven Soderbergh (1963).

Důvodem je skutečnost, že letos v červnu si připomínáme sto let od okamžiku, kdy spisovatel Franz Kafka podlehl tuberkulóze v sanatoriu v rakouském Kierlingu.

Dlouholetá tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných filmů české a československé kinematografie bude pokračovat slavnostní projekcí snímku Františka Vláčila (†1999) Stíny horkého léta (1977).

Ve spolupráci s magazínem Variety vzdá poctu Francine Maisler (1961), jedné z nejuznávanějších castingových režisérek. Jde o součást tradice, která každý rok ocení významného člena filmového průmyslu. Jedním z cílů této akce je přivést pozornost k filmovým profesím, které není na první pohled tolik vidět, ale zároveň jsou pro úspěch snímků naprosto klíčové.

Oficiální neziskovým partnerem 58. ročníku je Nadace Jakuba Voráčka, která se zaměřuje na pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou.

Hlavní ocenění

  • Křišťálový glóbus za mimořádný světový přínos světové kinematografii
  • Cena prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii

Tu druhou zmíněnou převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku Ivan Trojan (1964).

Při příležitosti tohoto ocenění uvede festival film Karamazovi (2008). V rámci doprovodného programu se v Karlovarském městském divadle uskuteční mimořádné představení monodramatu Žáby, které pro Trojana při příležitosti jeho životního jubilea napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka (1967).

Program

Pro diváky budou sestaveny tematické přehlídky či pocty výjimečným světovým tvůrcům. Výběrová kola probíhají v Karlových Varech a v Praze od dubna.

Kompletní program 58. MFF Karlovy Vary bude zveřejněn v červnu 2024.

Program Future Frames – Generation NEXT of European Cinema

Ve spolupráci s festivalem je připravovaný společností European Film Promotion a již od roku 2015 pomáhá talentovaným evropským režisérům nastartovat jejich kariéru ve filmovém průmyslu.

Programový tým každoročně vybírá pro Future Frames 10 studentů a absolventů filmových škol, které doporučí členské organizace, aby festivalovému publiku představili své krátké a středometrážní filmy. Tvůrci se také účastní na míru šitého mentorského programu, který zahrnuje školení, networking a propagaci.

Vybraný tvůrce zároveň získává možnost speciálního studijního pobytu v Los Angeles.

Vizuál 58. ročníku

Připravilo ho opět Studio Najbrt, které tradičně pracuje s číslicí ročníku. Inspirací té letošní byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů.

Poslední ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na YouTube

Články