Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF) se koná od 28. června do 6. července 2024.

Slavnostní zahájení i zakončení se tradičně odehraje ve velkém sálu hotelu Thermal. V něm je umístěno i šest kinosálů, dalších šest je rozeseto po Karlových Varech.

Hosté

Hlavními hvězdami festivalu jsou herci Viggo Mortensen, Daniel Brühl a Clive Owen a režisér Steven Soderbergh.

Objeví se hvězda Pirátů z Karibiku a snímku Králova řeč Geoffrey Rush (1951). Ten předloni na této akci převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a letos usedne mezi odbornou porotu.

Spolu s ním se v ní objeví i americká producentka Christine Vachon (1962), maďarský režisér, scenárista a hudební skladatel Gábor Reisz (1980), islandský spisovatel a scenárista Sjón, ale i česká herečka Eliška Křenková (1990).

Dorazí také ukrajinský filmař Oleh Sencov (1976), který je zároveň i občanský aktivista a bývalý vězeň Kremlu. V současné době je poručíkem ukrajinské armády a jako takový se účastní i bojů na frontě.

Program

Dlouholetá tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných snímků české a československé kinematografie bude pokračovat slavnostní projekcí filmu Františka Vláčila (†1999) Stíny horkého léta (1977).

Tento snímek byl uveden v rámci 21. ročníku karlovarského festivalu a odnesl si Křišťálový glóbus pro nejlepší film.

Ve spolupráci s magazínem Variety vzdá akce poctu Francine Maisler (1961), jedné z nejuznávanějších castingových režisérek. Jde o součást zvyku, který každý rok ocení významného člena filmového průmyslu. Jedním z cílů tohoto pojetí je přivést pozornost k filmovým profesím, které není na první pohled tolik vidět, ale zároveň jsou pro úspěch snímků naprosto klíčové.

Pro diváky budou sestaveny tematické přehlídky či pocty výjimečným světovým tvůrcům. Výběrová kola probíhají každoročně v Karlových Varech a v Praze od dubna.

Kompletní program 58. MFF Karlovy Vary bude zveřejněn v červnu 2024. Rozrůstající se katalog filmů je k dispozici na webových stránkách akce.

Zaměření ročníku

V ojedinělé retrospektivě „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ uvede kinematografickou reflexi díla výjimečné postavy literatury 20. století od tvůrců jako Orson Welles (†1985), Martin Scorsese (1942), Ousmane Sembene (†2007), Jan Němec (†2016) nebo Steven Soderbergh (1963).

Důvodem je skutečnost, že letos v červnu si připomínáme sto let od okamžiku, kdy spisovatel Franz Kafka podlehl tuberkulóze v rakouském sanatoriu Kierling.

Vstupenky

Komplexnější možností, kterak si akci užít, je je Festival Pass (FP), se kterým návštěvník získá každý den až tři vstupy na tři různé filmy. Rezervace lístků probíhá prostřednictvím aplikace Vodafone KVIFF Guide 2024 nebo na pokladnách přímo v místě. FP je k dispozici v několika variantách – jednodenní (420 Kč/480 Kč), třídenní (900 Kč/1080 Kč), pětidenní (1350 Kč/1600 Kč) a na celý festival (1970 Kč/2190 Kč).

FP přináší další výhody, například vstup na tiskové konference v hotelu Thermal (v případě nezaplnění sálu novináři), možnost využívat festivalová kola a autobusy či slevy na vstupné do vybraných turistických lokalit v Karlovarském kraji. Jeho držitelé se na snímky mohou dostat i bez vstupenky – 5 minut před začátkem promítání mohou obsadit případná volná místa v sálu (ta nejsou garantovaná, rozhoduje pořadí čekajících).

Pokud o FP člověk nestojí, případně již vyčerpal denní limit vstupenek, může si zakoupit lístky na konkrétní představení. Ceny vstupného byly stanoveny na 140 Kč, zlevněné činí 120 Kč. Rezervace a prodej těchto vstupenek se spouští každý den v 7:00, ale jen na filmy, které se promítají téhož a následujícího dne. Výjimku tvoří pouze 27. červen, tedy den spuštění předprodeje, kdy lze od 9:00 rezervovat a zakoupit "lupeny" na první dva dny festivalu.

Hlavní partneři

Oficiální neziskovým partnerem 58. ročníku je Nadace Jakuba Voráčka, která se zaměřuje na pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou.

Akce tradičně vzniká za podpory Ministerstva kultury. Nově se objevuje společnost Sev.en Česká energie, za kterou stojí Pavel Tykač (1964). K podporovatelům se přidala investiční skupina DRFG, GeeToo Holding a ČEZ. Novinkou je také angažmá firem EY či Carollinum.

Mezi hlavní mediální partnery patří například Česká televize, Český rozhlas Radiožurnál, Právo nebo Reflex.

Historie

Začala v roce 1946, kdy se uskutečnil poprvé (ještě jako nesoutěžní) v Karlových Varech a Mariánských Lázních. V období 1959 až 1993 se ob rok střídal v pořádání se sovětskou/ruskou Moskvou. V karlovarském Hotelu Thermal sídlí od 1978 (v něm probíhá slavnostní zahájení i zakončení akce), ústředním oceněním je Křišťálový glóbus.

Funkci prezidenta od 1994 zastává herec Jiří Bartoška (1947), hlavním moderátorem je od 1996 Marek Eben (1957).

Charakteristika filmového festivalu

Jde o největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A spolu s akcemi ve francouzském Cannes, německém Berlíně, italských Benátkách, španělském San Sebastianu, kanadském Montrealu, čínské Šanghaji nebo japonském Tokiu.

Každoročně představí ve 12 sálech na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní tvůrci. Je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí návštěvníkům nejen pečlivě koncipovaný program, ale i kvalitní zázemí a široký servis služeb.

S výjimkou snímků v retrospektivách jsou všechny natočeny v uplynulém roce a uvedeny v ČR vůbec poprvé, řada z nich pak ve světové nebo evropské premiéře.

Programové sekce

  • Hlavní soutěž
  • Na východ od Západu (od 2022 Proxima = filmaři čekající na objevení)
  • Soutěž dokumentárních filmů

Hlavní ceny

  • Velká cena Křišťálový glóbus za nejlepší film
  • Zvláštní cena poroty
  • Cena za režii
  • Cena za ženský herecký výkon
  • Cena za mužský herecký výkon
  • Křišťálový glóbus za mimořádný světový přínos světové kinematografii
  • Cena prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii

Tu poslední zmíněnou převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku Ivan Trojan (1964).

Při příležitosti tohoto ocenění uvede festival film Karamazovi (2008). V rámci doprovodného programu se v Karlovarském městském divadle uskuteční mimořádné představení monodramatu Žáby, které pro Trojana při příležitosti jeho životního jubilea napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka (1967).

Program Future Frames – Generation NEXT of European Cinema

Ve spolupráci s festivalem je připravovaný společností European Film Promotion a již od roku 2015 pomáhá talentovaným evropským režisérům nastartovat jejich kariéru ve filmovém průmyslu.

Programový tým každoročně vybírá pro Future Frames 10 studentů a absolventů filmových škol, které doporučí členské organizace, aby festivalovému publiku představili své krátké a středometrážní filmy. Tvůrci se také účastní na míru šitého mentorského programu, který zahrnuje školení, networking a propagaci.

Vybraný tvůrce zároveň získává možnost speciálního studijního pobytu v Los Angeles.

Vizuál 58. ročníku

Připravilo ho opět Studio Najbrt, které tradičně pracuje s číslicí ročníku. Inspirací té letošní byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů.

Poslední ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na YouTube

Články