Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

KORONAVIRUS: Nevěřím, že lidé na ulici padají kvůli zápalu plic, říká expertka na viry

+ Dalších 22 fotografií
Koronavirus z čínského města Wu-chan dál děsí svět. Mrtvých je už 82, téměř tři tisíce lidí bylo nakaženo. Připravili jsme pro vás rozhovor s expertkou na viry. Před kamerou jsme vyzpovídali doktorku biologie Ruth Tachezy. Mimo jiné jsme se ptali na videa, která se šíří po sociálních sítích.

Akutní zápal plic byl ve Wu-chan lokalizován na konci roku 2019. Panuje podezření, že koronavirus se na lidi dostal z místní tržnice, kde se prodávala zvířata včetně hadů a netopýrů. Právě netopýři jsou v podezření, že virus mají v těle.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

V současné době je potvrzeno 82 obětí, téměř tři tisíce lidí bylo nakaženo. Virus se rozšířil také do USA, Evropy i do Austrálie. Podle expertů bude nemocných rychle přibývat. Epidemie by podle prvních prognóz mohla vrcholit v dubnu.

Před kameru jsme pozvali doktorku biologie Ruth Tachezy, abychom se jí zeptali na základní otázky kolem viru a jeho šíření. Ptali jsme se, zda je nebezpečné cestovat letadlem, zda se virus šíří pomocí klimatizace a balíkové služby i co přesně mohou občané v Česku dělat pro své bezpečí. A také jsme se expertky zeptali, co si myslí o záběrech, kdy na ulici padají lidé jako mouchy.

Lidé kolabují na ulici, omdlévají, klepou se v křečích… Není možné ověřit pravost záběrů. Existuje možnost, že některé záběry byly zinscenovány různými vtipálky. Přesto videa vyvolávají nepříjemné pocity až hrůzu.

Je možné, že zápal plic má takový průběh, že by lidé padali na ulici?

„Z případů, které dosud byly reportované, takový případ zaznamenaný nebyl. Já se kloním k názorů, že tato videa nezachycují zkušenost s koronavirem. Nikdo nepotvrdil, že by průběh nemoci byl takto rychlý a dramatický,“ uvedla Ruth Tachezy. Mnoho lidí může na ulici kolabovat kvůli psychickému napětí či dušnosti. Pokud stojíte dlouhé hodiny ve frontě před nemocnicí a nejste v dobré psychické kondici, můžete omdlít.

Může se virus do Česka dostat díky zásilkové službě?

Bude se koronavirus šířit i pomocí klimatizace?

Jaký průběh nemoci experti předpovídají?

Kdy bude na koronavirus z Wu-chanu lék?

Sledujte web eXtra.cz, v úterý přineseme rozsáhlý rozhovor s bioložkou Ruth Tachezy.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články