Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vakcíny, které budí rozpaky: Babiš se inspiruje očkováním v Srbsku

Vakcíny, které budí rozpaky: Babiš se inspiruje očkováním v Srbsku
Zdroj: pixabay.com
Očkování
Premiér Andrej Babiš dnes s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Srbsko, kde hodlá mimo jiné zjišťovat, jak se v zemi vypořádávají s pandemií. Balkánský stát totiž patří mezi nejrychleji očkující země v Evropě. Za to může i fakt, že Srbové využívají ruskou vakcínu Sputnik V a především čínskou látku od firmy Sinopharm. Jak ale informuje projekt České zájmy v EU, není vše tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. O čínské vakcíně totiž chybí řada informací.

V Česku se čím dál víc ozývají hlasy, které volají po využití ruské a čínské vakcíny. Dodávky od společnosti Pfizer/BioNTech a AstraZeneca totiž nabírají velké zpoždění, protože firmy nestíhají s výrobou a úpravou vakcín v reakci na nové mutace. Některé evropské země se tak rozhodly využít nabídky Ruska a Číny. Jejich vakcíny ale nejsou schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), a tak si ji některé země odsouhlasily samy. Patří mezi ně například Maďarsko nebo i Srbsko, kam se nyní jel inspirovat Andrej Babiš (66).

Právě Srbsko je v současnosti jednou z nejrychleji očkujících zemí v Evropě. Podle odborníka na západní Balkán a analytika Institutu EUROPEUM Žigy Faktora za tím stojí především blízký vztah s Čínou, od které Srbsko v lednu převzalo dodávku jednoho milionu vakcín značky Sinopharm. Balkánský stát využívá i vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Sputnik V, ty ale hlásí v poslední době výpadky. Proto většina naočkovaných Srbů využila čínskou látku.

Média cenzurují kritiku

Má to ale háček, nejsou u ní totiž zveřejněny výsledky třetí fáze klinického testování. I přesto si ji tamní úřady schválily, a to dokonce až poté, co ji nakoupily. Jediný dokument, který o schválení zveřejnily, byla certifikace, která se navíc podle Faktora opírá o neveřejné informace poskytnuté výrobcem. "V Srbsku bylo sice toto rozhodnutí částečně kritizováno opozicí a některými lékaři, ovšem jelikož jsou srbská média ve většinové míře pod kontrolou vládní strany SNS, nevzbudila tato kritika příliš pozornosti," uvádí Faktor pro projekt České zájmy v EU.

Srbové si nicméně mohou zvolit, jakou vakcínu chtějí, ale vzhledem k tomu, že je nejvíc nakoupených dodávek od čínské společnosti, volba je často jasná. A to i přesto, že se toho o vakcíně společnosti Sinopharm příliš neví. "V Srbsku jsou lidé především rádi, že jsou pro ně vakcíny dostupné, nehledě na to, jestli jsou 'západní', ruské nebo čínské," vysvětluje Faktor.

Lékaři nevědí, co pacientům podávají

Analytik ale zároveň přiznává, že u lidí panují mírné obavy. "Často volají svým praktickým lékařům či imunologům s radou o to, jakou vakcínu mají zvolit. Lékaři ovšem nejsou schopni tuto situaci plnohodnotně posoudit i kvůli nedostatečným informacím o čínské a ruské vakcíně," říká Faktor s tím, že se lidé často rozhodují podle náklonnosti k dané zemi, ze které vakcína je. "Důvěra v bezpečnost ruské a čínské vakcíny je zatím postavena především na důvěře v srbsko-čínské, resp. srbsko-ruské politické vztahy," poukazuje odborník na Balkán.

Zůstává tak otázkou, zda by se česká vláda měla inspirovat právě tou srbskou. Ani lékaři balkánské země totiž nevědí, co lidem podávají, a samotným občanům nezbývá než se rozhodovat podle preferencí k dané zemi, odkud vakcína pochází. Nemluvě o tom, že na sebe bere zodpovědnost za jakékoliv následky stát a nikoli výrobce, jako je tomu v případě firem, které projdou schválením Evropskou lékovou agenturou.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy