Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Koronavirus: Obětí je 90 000 a Čína lže? Svědectví z nemocnic se liší od vládních údajů

+ Dalších 18 fotografií
Počet infikovaných stoupá každou hodinu. Čína hlásí, že mrtvých je 56. Nakažených by mělo být kolem 2000. To jsou oficiální čísla. Na internetových sociálních sítích se ale objevují svědectví, že vláda lže, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší, než se v médiích uvádí.

„Na televizi moc nekoukám, snažím se informace najít na internetu. Slyšel jsem, že nám vláda sebere telefony a odpojí od netu, ale to je nesmysl. Normálně tu vše funguje,“ sdělil redakci student Daniel Pekárek, který zůstal uvězněn v čínskému Wu-chanu, který je považován za ohnisko nákazy.

Kolik je nakažených?

Mrtvých je podle podle oficiálních údajů 56. Nakažených asi dva tisíce osob. Podezření na koronavirus hlásí nově Vídeň i Moskva. Podle odborníků je možné, že na začátku února bude nakažených už 190 000. To jsou ověřené údaje.

Spekulace a strach

Na internetu se ale spekuluje o tom, že čínská vláda veřejnosti skutečná čísla tají. „Je to desetkrát horší. Ta čísla jsou ve skutečnosti desetkrát vyšší,“ nechal se na Twitteru slyšet muž, který sám sebe označil za lékaře.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Objevují se také videa, která mají dokazovat, že nakažených je v tuto chvíli už 90 tisíc. Pravost takových informací a videí je velmi složité ověřit. „Jen přes noc odvezli asi sto těl. Mrtví jsou na chodbách, nestíháme,“ uvedla žena, která o sobě tvrdí, že ve Wu-chanu pracuje jako zdravotní sestra. Další žena tvrdí, že pracuje v nemocnici a že nakažených už je sto tisíc. Podobné neověřené (a neověřitelné) informace vyvolávají paniku a strach.

Lékaři v Evropě se snaží veřejnost uklidnit, že tady pandemie nehrozí. Ve Francii v tuto chvíli léči tři pacienty v izolaci. Francouzští lékaři uvedli, že situaci mají pod kontrolou.

Na mnoha místech Evropy ale jsou vykoupeny roušky. Lidé hledají informace, zda se virus může do Evropy dostat i s balíčkovou službou. Odborníci to nevylučují.

koronaviru se toho ale zatím ví málo. Není ani přesně potvrzeno, jakým způsobem se přenáší. První nakažený člověk se údajně s koronavirem potkal v tržnici, kde se prodává maso z divokých zvířat. Zda skutečně může za koronavirus polévka z netopýra však stoprocentně nevíme.

Jeden člověk nakazí 15 dalších

Inkubační doba u tohoto koronaviru je až 14 dní. Nemocní tedy až dva týdny netuší, že jsou nakaženi. Jeden člověk pak může nakazit dva až 15 dalších lidí. Čína uvádí, že intenzita šíření viru sílí každým dnem. Virus se navíc umí přizpůsobit prostředí hostitele a dále mutuje. To znamená, že může být v dalších oblastech světa, jen ještě nebyl rozpoznán. Biologové z univerzity v britském Lancasteru předpovídají, že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakažených.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články