Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Český politik a podnikatel slovenského původu Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě. Od prosince 2017 zastával post předsedy vlády České republiky. Premiérem ČR byl do prosince 2021.

Společně se svou dřívější poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) je Andrej Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo. Soudní proces se konal v září a říjnu 2022 a trval 11 jednacích dnů. Soudcem v tomto případě je Jan Šott. Babiš a Nagyová jsou obžalováni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Šott odročil hlavní líčení do 19. prosince, kdy by měli být výsledky znaleckých posudků od odborníků.

Životopis Andreje Babiše

Rodina jeho matky přišla na Slovensko po druhé světové válce z Podkarpatské Rusi, větev z otcovy strany pochází ze západního Slovenska. Jeho otec vystudoval VŠE v Bratislavě a na začátku 50. let vstoupil do Komunistické strany Slovenska. Byl vyslán coby delegát do Etiopie, poté se i s rodinou přesunul do Paříže, kde strávil 4 roky. V roce 1962 byl vyloučen z Komunistické strany a politicky rehabilitovat se mu podařilo až v období normalizace. V letech 1969 až 1975 působil ve švýcarské Ženevě. V 80. letech byl prověřován pro podezření z hospodářské kriminality. Trestnímu stíhání se vyhnul díky prezidentské amnestii z roku 1985.

Andrej Babiš bývá často označován jako „protekční dítko režimu“.

Vzhledem k zahraničnímu působení jeho otce, strávil část svého dětství v Paříži. Chodil zde do první třídy na základní škole při československém velvyslanectví. Po návratu do rodné vlasti navštěvoval základní školu v Bratislavě. Během působení jeho otce ve Švýcarsku navštěvoval gymnázium Collège Rousseau. Absolvoval však pouze jeden ročník. Po návratu chodil na gymnázium v Bratislavě. Odmaturoval v roce 1974.

Následovalo studium na Obchodní fakultě Vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Během studia se věnoval práci v mezinárodní organizaci studentů AIESEC, díky čemuž se mu podařilo vycestovat na brigády do Lille a Dijonu. Vysokou školu završil červeným diplomem.

Důvěrník Státní bezpečnosti (StB)

Dle dokumentů z archívu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš od 12. listopadu 1980 evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti (StB) Vázací akt měl podepsat 11. listopadu 1982, čímž se stal agentem StB s krycím jménem Bureš. Agentem StB byl až do roku 1985. Babiš později jakoukoli spolupráci s StB popřel a Ústav paměti národa zažaloval.

Na podzim 1985 byl vyslán do marockého hlavního města Rabatu, kde zastával pozici československého obchodního delegáta. Zastupoval více než desítku podniků. Zpátky do Bratislavy se i s rodinou vrátil v roce 1991. V roce 1992 stal zakladatelem společnosti Agrofert Tehdy se jednalo o společnost s ručením omezeným. Dnes je Agrofert akciovou společností a největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem. V roce 2016 byla schválena změna zákona, přezdívaná také Lex Babiš, která vládním činitelům zakazovala vlastnictví médií a přijímání státních dotací prostřednictvím jejich firem. Babiš tak převedl své společnosti do svěřenských fondů.

Politická kariéra

Široké veřejnosti je Babiš znám především jako lídr hnutí ANO (ANO 2011). Jeho politická kariéra odstartovala v listopadu 2011, když založil občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů. Politické hnutí ANO 2011 bylo registrováno 11. května 2012 a v srpnu téhož roku se stal jeho předsedou.

Babiš byl ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 lídrem kandidátky v Praze. ANO získalo ve volbách 18,65 % hlasů a umístilo se na druhém místě za ČSSD. Dne 26. října 2013 se stal Babiš poslancem.

V lednu 2014 byl jmenován vicepremiérem a ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Jako ministr financí se mu například podařilo prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET).

5. května 2017 podal premiér Sobotka návrh na odvolání Babiše z vlády.

Jeho hnutí v říjnu 2017 ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězilo. ANO získalo 78 mandátů, Babiš obhájil post poslance. Prezident Miloš Zeman jej pověřil jednáním o sestavení vlády a dne 6. prosince 2017 jej jmenoval premiérem. Babiš se pokusil sestavit vládu z členů ANO a nestraníků, jenomže ta důvěru Poslanecké sněmovny nezískala.

V červnu 2018 jej prezident Zeman jmenoval podruhé premiérem. Napodruhé navrhl Babiš vládu složenou jak z členů ANO, tak členů ČSSD. Koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO byla podepsána 10. července 2018. Vláda získala důvěru 12. července 2018 krátce po půlnoci, k čemuž by nemohlo dojít bez přispění Komunistické strany Čech a Moravy.

Audit Evropské komise ke střetu zájmů

Kvůli Babišovu vlivu na podnik Agrofert dorazila do ČR na konci listopadu 2019 auditní zpráva zabývající se jeho střetem zájmů Český premiér podle dokumentu ve střetu zájmů je a Evropská komise potvrdila závěry z předběžného auditu. Podle komise je Babišovo chování v rozporu s unijními pravidly. Jako šéf vlády má vliv na dotační politiku, z ní potom díky Agrofertu, ačkoliv holding vložil do svěřenských fondů, těží.

Kauza Čapí hnízdo

Jedním z nejkontroverznějších počinů kolem miliardáře Andreje Babiše je dění kolem Čapího hnízda. Kauza Čapí hnízdo se točí kolem podezření z dotačního podvodu. Andrej Babiš je v rámci této kauzy obviněn z poškození finančních zájmů EU. Měl využít farmu Čapí hnízdo pro získání dotace určené pro malé a středně velké firmy, neboť Agrofert by tuto dotaci nezískal.

V září 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu právní názor a navrhl zastavení trestního stíhání v této kauze. Městský státní zástupce v Praze Martin Erazím se se jeho názorem ztotožnil a zastavil trestní stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo včetně premiéra Andreje Babiše. Poslední slovo měl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman který dne 4. prosince 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové Zeman dále na tiskové konferenci uvedl, že stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Osobní život

Jeho první manželkou se v 70. letech stala jeho spolužačka z gymnázia Beatrice Adamovičová (po svatbě Beatrice Babišová , která se později stala lékařkou. Mají spolu dvě děti – Adrianu a Andreje.

Po rozvodu se jeho další životní partnerkou stala Monika Herodesová, se kterou má rovněž dvě děti – Vivien a Frederika. Monika si v roce 2013 změnila příjmení na Babišová (od té doby Monika Babišová. Jejich svatba se konala na konci července 2017 na Čapím hnízdě.

Články