Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Belgie potvrdila pacienta s koronavirem: Muž cestoval z Číny v letadle s pěticí Čechů

+ Dalších 10 fotografií
Nákaza smrtícím koronavirem stále více sílí. Aktuálně zemřelo 427 lidí, nakažených je kolem 20 629 z 27 zemí. První oběť hlásí HongKong. Těmito čísly překonal výskyt koronaviru i epidemii SARS, během které zemřelo 349 osob. V Česku zatím žádný případ potvrzen nebyl, na pražské Bulovce je momentálně 5 Čechů, kteří byli z Číny dopraveni v neděli v noci českým speciálem. Ve stejném letadle s nimi cestoval i Belgičan, u něhož se nyní koronavirus potvrdil!

Podle potvrzených informací se po celém světě nakazilo koronavirem téměř 21 tisíc lidí. Nejhorší situace je v Číně, kde si nemoc vyžádala už přes 420 lidských životů, první oběť hlásí HongKong, kde v nemocnici zemřel na nákazu devětatřiceti­letý muž.

Belgie hlásí nákazu

Nově hlásí případ nakažení koronavirem Belgie. Muž přicestoval z Číny společně s pěticí Čechů. Po přistání v Praze byli všichni převezení na Bulovku, kde byly Čechům odebrány vzorky. Naštěstí se koronaviris nepotvrdil ani u jednoho. Muž z Belgie zůstal na letišti v Bruselu.

Nakažené miminko

V provincii Kuej-čou lékaři diagnostikovali koronavirus u teprve měsíčního miminka. Nákaza se u holčičky potvrdila v pondělí a od té doby zůstává v karanténě v tamní nemocnici.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Další nakažené koronavirem potvrdila i Jižní Korea nebo Macao. Všichni pacienti, kteří jsou nakaženi, se předtím vyskytovali ve městě Wu-chan, odkud nákaza pochází. Spousta zemí také pokračuje v evakuaci. Letadlo se 133 lidmi z Číny vyslala Malajsie, Nový Zéland domů vrátil 263 lidí.

Jeden vyléčený

V Česku se zatím podezření na nákazu nepotvrdilo. Pětice Čechů, kteří přiletěli v neděli z Číny a jejich výsledky byly negativní, zůstávají v karanténě. Stejně jako dva Slováci. Dobrá zpráva je, že se v Thajsku podařilo vyléčit 71letou nakaženou ženou. Té zabrala kombinace léků na AIDS a na chřipku.

Vývoj čínského koronaviru

Další informace o koronaviru najdete ZDE

Související články

Další články