Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Apokalypsa ve Wu-chanu: Takhle to vypadá v ulicích města, odkud se šíří smrt

Smrtící čínský koronavirus, který se v posledních hodinách dostal i do Evropy, vyvolal paniku po celém asijském kontinentě. Lidé od čtvrtka sdílí na sociálních sítích videa, jak to ve městě Wu-chan, odkud nákaza pochází, vypadá. V karanténě se aktuálně nachází více než 40 milionů lidí a situace se dále zhoršuje.

Ve čtvrtek 23. ledna vydali úředníci z města Wu-chan zákaz cestování pro jedince migrující z epicentra nákazy. Čínská města byla uzavřena ve snaze omezit šíření viru, který podle dostupných informací zabil k pátku už 26 lidí.

Podle videí, která se šíří na internetu, je v ulicích městě Wu-chan, odkud nákaza pochází, daleko méně lidí než normálně. Ulice zejí prázdnotou, lidé mají strach. Podle jednoho z videí situace využili někteří obchodníci, kteří zněkolikanásobili ceny zboží z důvodu jeho nedostatku. V aktuální situaci je v ulicích Wu-chanu dokonce velmi těžké sehnat základní potraviny.

Přes jedenáct milionů obyvatel, kteří ve městě bydlí, se uzavírá ve svých domovech anebo vycházejí ven pouze s rouškou přes ústa. Nemocnice mezitím praskají ve švech. Pacienti s příznaky chřipky se snaží vyhledat lékařskou pomoc v jakémkoliv zdravotnickém zařízení.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

V pátek večer obletěla Evropu smutná zpráva o tom, že nebezpečný koronavirus se dostal do Francie, kde se objevil ve dvou případech. Jeden hlásila Paříž a druhý Bordeaux. „Očekáváme, že se objeví další případy,“ uvedla francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články