Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus je nečekaný: Viroložka vidí větší riziko v chřipce a spalničkách

Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
strach
Lidé po celém světě mají strach z koronaviru Covid-19, který se v únoru rozšířil i po území Evropy. Podle české viroložky Ruth Tachezy je ale třeba si uvědomit, že řada smrtelných virových onemocnění tu s námi je už mnoho let a nadále i bude. Míra úmrtnosti přitom není malá.

Nebezpečný koronavirus se z Číny, která je ohniskem nákazy, začal rozšiřovat dál do světa. V Evropě každým dnem přibývá počet nakažených. V České republice zatím nebyl evidován žádný případ.

Podle viroložky Tachezy se lidé v případě nákazy Covid-19 především bojí neznámého. „Lidi se momentálně bojí koronaviru, který se objevil jako nový, šíření je rychlé a nečekané a jsou tam už úmrtí,“ popsala pro eXtra. Je třeba však brát na vědomí, že jiné nemoci, na které se v Česku běžně umírá, jsou aktuálně opomíjeny.

„Musíme si uvědomit, že je řada virových onemocnění, která vyvolávají úmrtí každý rok. Chřipka 2000 osob, pak spalničky, které se rozšířily především kvůli odmítačům vakcinace, tam je 140 tisíc úmrtí každý rok, a když zmíním virus lidského imunodeficitu, tak je to až 770 tisíc za rok. Jsou to viry, které tu s námi jsou už mnoho let,“ uvedla Tachezy.

S koronavirem to nebude tak horké

„Možná právě tento virus nebude tak závažný, epidemie a pandemie byly například u SARS také zažehnány a od té doby o tom viru v podstatě nevíme,“ dodala Ruth Tachezy. Panika není na místě ani podle českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a Světová zdravotnická organizace ohlásila, že na vyhlášení pandemie je příliš brzy.

Související články

Další články