Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Optimistická předpověď Prymuly: Vakcína proti koronaviru je na dohled, kdy to bude

Optimistická předpověď Prymuly: Vakcína proti koronaviru je na dohled, kdy to bude
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
Vakcína
Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) by mohla být vakcína do několika měsíců. Bývalý náměstek ministra zdravotnictví se o tom rozpovídal v Rozstřelu pro iDnes. Mimo jiné se Prymula vyjádřil i k cenám testů na koronavirus.

I když se to tak veřejnosti nezdá, vývoj vakcíny proti koronaviru probíhá podle epidemiologa Romana Prymuly velmi rychle. Jak řekl v rozhovoru pro iDnes.cz, existuje asi 150 týmů, které na vakcíně pracují. "Vakcína je v tuto chvíli v procesu intenzivního vývoje, až to skoro připomíná závody," řekl Prymula.

Postup vývoje očkování proti nemoci covid-19 podle Prymuly monitoruje server, který sleduje všechny týmy pracující na výzkumu. "Na čele je v současnosti asi deset slibných vakcín. Tři z nich jsou ve fázi, kdy by mohly být hotové už v říjnu letošního roku," věří bývalý náměstek ministra zdravotnictví, který vedl během epidemie v Česku krizový tým. Jak říká, velkou otázkou je pak výroba vakcíny a její následná distribuce.

"Musíme si uvědomit, že vyrobit miliardy dávek není jednoduché a celý proces může trvat i rok," upozornil Prymula a dodal, že se vakcína pravděpodobně nedostane ke každému. Přednost by totiž měla riziková skupina lidí, což jsou přibližně tři miliony Čechů. Logicky také budou upřednostněni lidé v první linii, jako jsou například lékaři nebo hasiči.

Některé weby v nedávné době uváděly, že by vakcína mohla stát kolem padesáti korun. Jak ale říká Prymula, není to reálné. "Nová vakcína běžně stojí sto dolarů, ale u téhle to bude výrazně nižší. Záleží, kdo to bude dotovat, zatím se ale nedá přesně předpovědět, kolik to bude stát," vysvětlil epidemiolog.

Levnější by měl být také test na koronavirus, obzvlášť proteinový, který je nyní ve výrobě. Ten by měl podle Prymuly stát 200 až 250 korun, dohromady s odběry by pak cena dělala 500 korun. "Je to na obzoru, řekl bych tak v horizontu jednoho měsíce," myslí si Prymula a dodává, že záleží na tom, jestli se správně zajistí registrace a hlavně distribuce testu.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy