Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Daniel a druhý student z Česka jsou zachráněni: Ze zamořeného Wu-chanu jedou domů

Zdroj: archiv D. Pekárka
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus
Ministr zahraničí Tomáš Petříček na úterní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně oznámil, že dva studenti, kteří jsou aktuálně v koronavirem zamořeném městě Wu-chan v Číně, se vrátí domů. Jejich evakuaci zajistí Francie.

Dva čeští studenti v Číně si mohou oddechnout, z Wu-chanu, epicentra nákazy koronaviru, budou již brzy evakuováni. „Francie akceptovala náš návrh a naše občany evakuuje společně s těmi svými. Aktuálně ještě řešíme nějaké logistické záležitosti. Přesun odhadujeme na půlku tohoto týdne, poté ještě studenti zůstanou v karanténě,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

V Číně prozatím podle Petříčka zůstanou čeští diplomaté, pro které platí zpřísněná hygienická pravidla. Dva studenti se museli řídit pokyny vlády, tedy nosit roušku, dbát na hygienu, nepropadat panice a neopouštět město. Odjezd z města, kde na koronavirus denně umírá několik lidí, je pro ně jistě velkou úlevou.

Nákaze smrtícího koronaviru podlehlo už 107 lidí, téměř 4500 je nakažených. Kromě Francie byl koronavirus potvrzen i v Německu a pacienti s podezřením na nákazu jsou i v Česku, testy by měly virus potvrdit nebo vyvrátit.

Daniel Pekárek

Jedním z Čechů, kteří budou evakuováni ze zamořeného Wu-chanu, je i Daniel Pekárek, který studuje na tamní univerzitě. Už několik dní se musí řídit pokyny vlády a ven nevychází pokud to nen nezbytně nutné. Po premiérovi Andreji Babišovi požadoval, aby ho dostal domů a vzkázal, že počítá i s měsíční karanténou, která je podle něj v zájmu všech.

„Ambasáda mi řekla, že to bude tento týden. Nemůžu se dočkat, až budu v Evropě. Zatím čekám a nudu zaháním jídlem objednaným přes aplikaci,“ řekl eXtra.cz Pekárek.

Daniel nám popsal situaci v jindy živém Wu-chanu jen pár dní po propuknutí nákazy. Jeho upřímnou zpověď, z níž čiší strach a touha dostat se do bezpečí domova, si přečtěte zde.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články