Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Nová zbraň proti koronaviru? Lidé očkovaní proti TBC jsou vůči nákaze více imunní, tvrdí vědci

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
hypotéza
Podle vědeckých studií jsou státy, kde byla v minulosti povinnost očkování proti tuberkolóze, méně zasažené pandemií koronaviru. Nová hypotéza tvrdí, že vakcína BCG měla totiž vedlejší pozitivní účinek - posílenější imunitní systém. V Česku se přestalo očkovat v roce 2010 a v některých západních státech plošné očkování proti TBC nebylo povinné nikdy.

Vědci v jedné z nejnovějších studií zastávají názor, že lidé, kteří se nechávali v minulosti očkovat proti tuberkolóze, jsou nyní více imunní proti nákaze koronavirem. BCG vakcína, kterou se proti TBC očkuje, totiž celkově posílí imunitní systém, který je poté až o třicet procent výkonnější proti infekcím jakýmkoliv patogenem. Informaci přinesl server Lidovky.cz.

Mohlo by to fungovat

Nejvíce tuto hypotézu potvrzuje území Německa, kde je východ, kde byla vakcinace povinná, zasažen až o 30 procent méně než zbytek země. „BCG vakcína se například stále využívá i k léčbě protinádorové, konkrétně při léčbě rakoviny močového měchýře. Laicky řečeno, aktivizuje nejen důstojníky imunitní reakce, nýbrž i běžné vojáky, takže z pohledu obecného zvýšení imunitní odezvy na virové infekce by to fungovat mohlo,“ uvedl pro Lidovky alergolog a klinický imunolog Petr Víšek.

Rozdíl je vidět i na Pyrenejském poloostrově

Podobně jako v Německu jsou vidět rozdíly v nákaze i u Portugalska a Španělska. Portugalsko, kde byla vakcinace povinná, je zatím „jen“ 10 000 nakažených a 246 mrtvých. Oproti Španělsku, kde se proti TBC neočkovalo, je už více jak 117 710 nakažených a téměř 11 000 obětí. V potaz se musí ale brát, že Španělsko má čtyřikrát víc obyvatel než jeho soused.

Hypotézu nevyvrací ani čeští odborníci, nicméně nepřikládají vakcíně BCG tak velký význam. „Předpokládám, že budou daleko účinnější a specifičtější vakcíny než tato. Ale určitě to může pomoci,“ uvedl šéf Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský.

Situaci kolem koronaviru sledujeme ONLINE.

Související články

Další články