Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Ve světě se šíří tři typy koronaviru: V Evropě je nejvíce rozsáhlá mutace B

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Tři typy koronaviru
V současné době se ve světě šíří tři typy koronaviru, který způsobuje nemoc Covid-19. Přišli na to vědci z univerzity v Cambridge. V nové studii uvádějí, že evidují mutace označované jako A, B a C. V Evropě se podle nich nejvíce vyskytuje typ B.

Server The Daily Mail informoval o nové studii vědců z cambridgeské univerzity. Odborníkům se podařilo zmapovat genetickou minulost koronaviru od prosince do března. Objevily tři odlišné, ale velice si podobné variace viru, které způsobují stejné onemocnění. Lidé mají stejné příznaky, i když jsou zasaženi jiným typem.

Vědci v čele s Peterem Forsterem se shodli na třech základních typech A, B a C. Za původní mutaci označují typ A, který se podle nejrozšířenější teorie přenesl na lidi z netopýrů požívaných na trhu se živými zvířaty ve Wu-chanu. Ještě před Vánoci v Číně zmutoval na typ B. Ačkoli se typ A zrodil v Číně, nejrozšířenějším je v zemi typ B.

Mutace A se pak nejvíce rozšířila v Austrálii a na západním pobřeží Spojených států amerických. Podle vědců jsou typem A nakaženy dvě třetiny Američanů.

Evropu pak nejvíce trápí typ B, z kterého se vyvinula třetí varianta, typ C.

Typ B trápí především Evropu. Výzkumníci ho evidují například ve Velké Británii, Švýcarsku, Německu nebo v Belgii. Z typu B se pak v Singapuru vyvinul typ C a rovněž se rozšířil především do Evropy.

Související články

Další články