Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Martin Kocián bojuje s koronavirem: Natočil video a radí, jak se nemocí nenakazit

+ Dalších 11 fotografií
Lidé v Česku mají obavy z rozšíření smrtelné nákazy čínským koronavirem. Aktuálně si zákeřná nemoc vyžádala potvrzených 107 životů, téměř 4500 lidí se nakazilo. Podezření na nákazu se řešilo i v Česku. Zatím naštěstí nákaza nebyla prokázána. Lidem, kteří mají obavy, že se nakazí, přispěchal na pomoc bývalý člen kapely Lunetic Martin Kocián, který natočil video, v němž radí, jak se zákeřným virem nenakazit.

Martin Kocián se řadí k lidem, kteří s chemickými sloučeninami mají zkušenosti. Netají se tím, že v minulosti do svého těla dopravil několik látek, které povzbudí. Ať už jde o kokain, či pervitin… Ovšem teď si plně uvědomuje, že situace je v celosvětovém měřítku vážná. Koronavirus se šíří velmi rychle světem, zatím neexistuje účinná vakcína a smrtící virus za sebou nechává mrtvé.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

3 zásadní rady

Bývalý člen kapely Lunetic se rozhodl, že lidem, kteří mají obavy z nákazy, pomůže. „Natočil jsem tři zásadní rady, jak by lidé měli udržet své tělo v kondici a tím se připravit i na nejhorší. Tím by bylo, kdyby se nakazili. Takže je důležité nic nepodcenit. Základní rada je nosit u sebe kapesník,“ vysvětlil eXtra.cz Martin.

Sám si moc dobře uvědomuje, že nakazit se smrtelným virem není sranda. Snad jeho rady pomohou alespoň těm, kteří se panicky bojí, že koronavirus se dostane mimo kontrolu. „Věřím, že jim to pomůže. Musím ale upozornit, že koronavirus je třeba ve srovnání s chřipkou takový chudý příbuzný. Chřipka ročně zabije mnohem víc lidí,“ dodal odborník Kocián.

A jaká moudra, jak se uchránit před nákazou koronavirem, si přichystal? Na to se podívejte v exkluzivním vi­deu.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články