Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Porušení vládních nařízení: Někteří provozovatelé spustili vleky. Hrozí jim milionová pokuta

Kde se dá v době koronaviru lyžovat?
Zdroj: pixabay.com/erge
koronavirus
V Čenkovicích na Orlickoústecku byl dnes navzdory vládním nařízením v provozu lyžařský vlek. Policie případ zadokumentovala a předá správnímu orgánu. Provozovateli vleku hrozí pokuta až do výše tří milionů korun, řekla ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Na horách na východě Čech jsou dobré sněhové podmínky. Z nařízení vlády nejsou v provozu skiareály, včetně lanovek a vleků. Otevřeno měl rovněž areál Vaňkův kopec u Ostravy.

"Dnes jsme prováděli kontroly skiareálů především na Orlickoústecku, kde jsou příznivé sněhové podmínky. Zadokumentovali jsme, že ve skiareálu Čenkovice byl v provozu vlek. Aby nedocházelo ke znovupuštění, jedna z našich hlídek bude provádět svoji činnost v Čenkovicích tak, aby tomu zamezila," uvedla Janovská.

Podle ní dnes v Čenkovicích využívaly vlek desítky lyžařů, vypadalo to tam, jako za běžného provozu.

"Byli jsme upozornění, že se tam lyžuje a údajně, když přijíždí policejní hlídka, vlek se vypne a dělá se jakoby nic. Provoz máme ale zadokumentovaný. Jde o porušení vládních nařízení, vlek má být mimo provoz," řekla Janovská. Jak provozovatel své chování ve vztahu k provozu vleku vysvětlil, policie nekomentovala.

Vlekaři otvírají na protest

Kromě Čenkovic policisté v Pardubickém kraji dnes žádné další vážnější porušení vládních nařízení v souvislosti s lyžováním nezjistili. Návštěvnost na horách byla dnes slabší než v některých předešlých víkendech, provoz do hor byl plynulý.

V Pardubickém kraji není čenkovický případ v letošním roce první. Před týdnem byl v provozu vlek v nedalekých Výprachticích. "I když hlídka přijela na místo, majitel vlek odmítal vypnout. Policisté museli zatarasit přístup na vlek, aby zamezili provozu. Tento vlek tentokrát nejel, alespoň o tom nemáme informace," řekla Janovská.

Provozovatel areálu Vaňkův kopec na Ostavsku Martin Kafka řekl ČTK, že otevřeno mají i na protest, ale především jim nic jiného nezbývá. "V pondělí máme uhradit elektřinu na prosinec, a nemáme z čeho. Dodavatel nám hrozí odpojením od elektřiny," řekl Kafka. Jde podle něj přibližně o 450.000 korun. Na otevření areálu upozornila Česká televize.

Od státu jsme nedostali ani korunu

Kafka řekl, že se snaží vydělat alespoň nějaké peníze. V areálu dnes lyžovaly desítky lidí. "Jinou možnost nemáme. Neumíme jinak získat nějaké prostředky. Kompenzace žádné nejsou, nedostali jsme ani korunu od státu, a banky vám nepůjčí," řekl provozovatel. Uvedl, že ve středisku byly kontroly, ale silou ho nikdo zavřít nenutil. Areál tak, dokud to půjde, bude v provozu dál.

Policie v Pardubickém kraji v pátek řešila nerespektování zákazu provozu restauračních zařízení. Jedna hospoda byla otevřená v Čisté na Svitavsku a druhá v Hlinsku. "V těchto případech to bylo opakovaně," řekla Janovská.

Lyžařské areály v zemi jsou uzavřené z nařízení vlády kvůli šíření koronaviru od 27. prosince. Fungovat nesmějí až na výjimky také hotely, penziony a některé další služby v cestovním ruchu. Ode dneška platí v Česku zpřísněná protiepidemická opatření, například další omezení ubytovacích služeb, lanovky a vleky už nemohou vozit kromě lyžařů ani pěší. Do dneška byl provoz vleků omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdovek.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy