Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Koronavirus: 5 milionů lidí uteklo z čínského Wu-chanu, než se město uzavřelo

Zdroj: Twitter
+ Dalších 20 fotografií
virus a my
Starosta Wu-chanu Zhou Xianwang na tiskové konferenci uvedl, že situace ve městě se zhoršuje. Před koronavirem z postiženého města uteklo pět milionů lidí. Využili situace, když to ještě šlo. Mrtvých je už více než 50, kolem 2000 lidí je nakaženo.

Starosta Zhou Xianwang v neděli uvedl, že ve Wu-chanu je v tuto chvíli asi devět milionů lidí. Pět milionů lidí dokázalo z města odcestovat pár hodin před uzavřením města. Tito lidé využili toho, že v oblasti jsou svátky a prázdniny.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Zhou Xianwang také uvedl, že očekává, že situace se v příštích hodinách zhorší a ve městě budou tisíce nakažených lidí.

Podle expertů není jasné, kolik lidí může nakazit nemocný člověk. Podle některých lékařů a biologů to může být až patnáct jedinců. Koronavirus má inkubační dobu dva týdny, od prvního dne je ale infekční.

Virus zabíjí oslabené lidi a seniory

Koronavirus zabíjí zejména staré a oslabené lidi. Zabíjí v pěti procentech případů. SARS zabíjel 10 % nakažených.

Ve Francii je s nemocí hospitalizován pár ve věku 30 a 31 let. Oba pochází z města Wu-chan, do Francie přiletěli 18. ledna a nevykazovali tehdy žádné symptomy. Francouzští lékaři v sobotu večer varovali před panikou v Evropě. Pandemie by se Evropě měla vyhnout. Přesto v mnoha evropských městech občané vykupují ochranné roušky.

Tým odborníků usilovně pracuje na vakcíně. Lékaři věří, že jim pomohou zkušenosti v boji se SARS a MERS. Vakcína by mohla být na světě za několik měsíců.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články