Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Remdesivir, na kterém pracoval Čech, zabírá proti koronaviru: Ze 125 lidí 123 vyléčil

Remdesivir, na kterém pracoval Čech, zabírá proti koronaviru: Ze 125 lidí 123 vyléčil
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
léčba
Za experimentálním preparátem s názvem Remdesivir stojí Čech Tomáš Cihlář. Lék, který byl už koncem března podán nakaženému taxikáři, výrazně pomáhá pacientům ve vážném zdravotním stavu, který může koronavirus způsobit. Potvrdily to klinické testy chicagské univerzity, ale společnost Gilead nechce předbíhat. Informoval o tom web StatNews.

Remdesivir byl jeden z prvních léků, u kterého byla větší pravděpodobnost, že zabere proti onemocnění, které koronavirus způsobuje. Na vývinu léku pracoval Tomáš Cihlář se svým týmem už dříve. Remdesivir měl být původně využit při ebole, která vypukla přes sedmi lety v Africe. Nemoc však byla vymýcena dřív, než se lék nechal pořádně otestovat.

Testování a dobré výsledky

V současné době velmi dobře pomáhá při léčbě nového typu koronaviru Chicagská univerzita přijala 125 pacientů s nemocí covid-19 Z nich mělo 113 lidí závažný průběh a všichni dostávali denně dávku Remdesiviru

Celý svět čekal na výsledky klinických testů a společnost Gilead se nyní může pyšnit lékem, který evidentně zabírá proti nákaze sužující celou planetu. Většina pacientů, kterým byl preparát podán, byla do týdne od podání první dávky poslána domů. Udělalo se jim mnohem lépe, klesla jim horečka a respirační potíže také ustoupily.

Dobré zprávy a další studie

"Nejlepší na tom je, že většina našich pacientů byla již propuštěna z nemocnice. Zemřeli nám pouze dva nakažení," uvedla specialistka na infekční choroby Kathleen Mullane během videokonference. Kathleen má nad studií na univerzitě dohled.

Společnost Gilead ale nechce usnout na vavřínech. "V této fázi můžeme říct, že se těšíme na výsledky dalších studií," uvedla společnost s tím, že je očekávají už na konci dubna. Lék chtějí podat podat dalším čtyřem tisícům pacientů. Data z testů na pacientech s mírným průběhem nemoci jsou očekávána v květnu.

Nakažený taxikář se lepší

Lék dostal v minulosti i nakažený taxikář, který byl v kritickém stavu připojen na mimotělní oběh. Byl hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Po podání experimentálního léku se jeho stav zlepšil natolik, že byl od mimotělního oběhu odpojen už na konci března. V nemocnici je stále, ale již není v ohrožení života.

Celou situaci kolem koronaviru sledujeme online

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy