Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Povinné testování ve firmách začíná, na kontrolu může dorazit hygiena

Povinné testování ve firmách začíná, na kontrolu může dorazit hygiena
Zdroj: Pixabay
COVID-19
Firmy nad 250 zaměstnanců musí v pondělí začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

Pracovníci firem, které mají po republice více poboček, se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) sčítají, uvedl v pondělí. Testovaní musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku. Testy platí i pro pracovníky na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost. Závazné není pro lidi pracující z domova. Povinnost se také zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu nevztahuje na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce. Podobný postup jako například v průmyslových podnicích se jim ale doporučuje.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci budou muset s testováním začít v pátek a dokončit ho nejpozději 15. března. Podle Havlíčka tak nejdéle do dvou týdnů 10.000 podniků otestuje 2,1 milionu svých pracovníků.

Kontrolu dodržování povinného testování budou mít na starosti hygienici, vyhrazeno na tuto činnost jich je 350, uvedl Havlíček v úterý v České televizi. Firmám i zaměstnancům v případě porušení budou hrozit finanční sankce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500.000 korun, zaměstnanci až 50.000 korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy