Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Čech, kterého ve Wu-chanu uvěznil koronavirus: Zatím jídlo mám, ale zásoby rychle docházejí

Zdroj: archiv D. Pekárka, Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Exkluzivně
Zákeřný koronavirus uvěznil 56 milionů lidí včetně dvou českých studentů v několika čínských městech, na které vláda uvalila karanténu. Úřady hlásí přibližně 1300 nemocných, přinejmenším 41 lidí už viru podlehlo. V pátek se koronavirus dostal i do Evropy, první dva nakažené potvrdila Francie, která se obává výskytu dalších případů. EXKLUZIVNĚ: Daniel Pekárek (21), který je momentálně ve Wu-chanu a nemůže město opustit, promluvil pro eXtra.cz. Největší obavy má z nedostatku jídla a vody.

S výjimkou Afriky už se nebezpečný koronavirus rozšířil na všechny kontinenty. V epicentru nákazy, čínském Wu-chanu, zůstal uvězněn i český student Daniel Pekárek Prozradil nám, jaká situace panuje v ulicích města a jak tráví poslední dny.

Dane, jste v bezpečí?

"Ano, jsem v bytě. Nicméně jsem z něj dnes odešel, abych si mohl vyzvednout balík."

Jinak ven nevycházíte?

"Nemám důvod chodit mezi lidi, nechci zbytečně riskovat."

Strach v ulicích

Sociálními sítěmi se šíří videa plná paniky, panuje v ulicích Wu-changu chaos?

"Chaos ani ne, v ulicích moc lidí není. Videa jsou pravděpodobně z nemocnic. Bohužel je tady nedostatek lékařů. Zaslechl jsem, že pracují klidně i tři směny v kuse. Nemocnice ten nával pacientů nepoberou."

Takže lékaři nestíhají všechny vyšetřit...

"Je na ně moc velký tlak. Rozjelo se to rychleji, než kdokoliv očekával. Staví se nová nemocnice. V tom má Čína výhodu, že se všechno postaví strašně rychle."

V pátek se virus dostal do Evropy, první nakažení jsou ve Francii. Slyšel jste o tom?

"Jo, ta holka je hovado, ještě se tím chlubila. Ale upřímně jsem s tím počítal, že kontrolu teploty lze jednoduše obelstít." (U zmíněné ženy se nákaza nepotvrdila, psali jsme ZDE - pozn. red.)

Mluví se o tom, že nákaza může pocházet od hadů nebo netopýrů, co o tom víte vy?

"Já někde viděl video mladé slečny, jak konzumuje netopýra. Chlubila se tím na sociální síti. Lidé jí tam nadávali, ať odcestuje do Afriky, pokud chce něco takového konzumovat."

Dochází jídlo a pití

Dokonce se vyrojily i spekulace, že virus unikl z vojenské laboratoře...

"O těch vojenských laboratořích jsem se dneska dozvěděl. Upřímně nevím, co je na tom pravdy, zní mi to jako ty konspirace o zavlečení eboly do Afriky americkou armádou."

Co budete v nadcházejících dnech dělat, jednáte s úřady o přesunu do Česka?

"Nemám moc na výběr. Konzulát v Pekingu jsem kontaktoval a bylo mi řečeno, že se Evropská unie pokusí dostat občany ven. Zatím mě ale nikdo nekontaktoval."

Máte dostatek zásob k přežití?

"Zatím mám vodu a jídlo, tak mi nedělá problém sedět na pokoji, můžu třeba dohánět některé učivo. Jenže všechno jednou dojde. Obchody momentálně u domu otevřené jsou, tak doufám, že i za pár dní tomu tak bude."

Aktuální zprávy o koronaviru NAJDETE TADY

Související články

Další články