Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Koronavirus už je v Evropě. První dva nakažené hlásí kousek od Česka

To, čeho se Evropa obávala, se stalo smutnou skutečností. Francie jako první země z evropských států zaznamenala dva případy nákazy novým čínským koronavirem.

Jde o vůbec první pacienty v Evropě. S odkazem na francouzské ministerstvo zdravotnictví to píší agentury. V Číně zákeřné nemoci podlehlo už více než 26 lidí. Podle francouzské ministryně zdravotnictví Agnes Buzynové se dá očekávat, že případů v zemi ještě přibude. Dále uvedla, že je jeden pacient v Paříži a druhý v Bordeaux. "Očekáváme, že se objeví další případy," doplnila ministryně podle agentury AP.

Strach z dalšího šíření panuje i kvůli čínskému Novému roku, který připadá na sobotu. Na cesty se obvykle vydávají stamiliony lidí, jde o největší migraci na světě.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Několik případů onemocnění se již dříve objevilo mimo Čínu. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny z Jižní Koreje, Thajska, Vietnamu a dokonce i ze Spojených států a ze Saúdské Arábie.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články

Nejnovější kauzy