Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Dvě podezření na koronavir v Česku: Lidé v obavách z nemoci vykoupili roušky

Zdroj: archiv
+ Dalších 18 fotografií
STRACH
Obava z nebezpečného koronaviru přinesla do Česka velkou paniku. A aktuálně roste poptávka po rouškách a antibakteriálních gelech. Alespoň to hlásí lékárenské sítě. Zboží tak začíná být nedostatkovým... Podezřelý z nákazy leží už i v Česku v nemocnici v Kroměříži.

Koronavirus se rozšířil z Číny i do jiných států. Zmapován byl v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, Vietnamu, Singapuru, Malajsii, Nepálu, USA, Kanadě, Saúdské Arábii a v Austrálii. Dva případy řeší i Francie… Aktuálně má na svědomí koronavirus 80 mrtvých a téměř 3000 nakažených. První možní nakažení už jsou i v Česku. V Kroměříži vyšetřují muže, na pražské Bulovce ženu.

Na rychle se šířící nákazu zareagovali lidé útokem na lékárny.. Podle informací lékárenských řetězců rostly prodeje roušek. A to prý raketovým tempem.

„Roušky nejsou a nebudou. Nejsou ani na centrálním skladě,“ uvedla pro eXtra.cz magistra Natálie Krausová ze sítě lékáren Benu.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Stejná situace je obdobná i jinde. „Na e-shopu Pilulka.cz i v kamenných lékárnách zaznamenáváme v posledních dnech extrémní poptávku po rouškách. Za víkend máme na e-shopu téměř 2 500 objednávek na roušky/ústenky a velmi rychle roste zájem i o antibakteriální gely. V kamenných lékárnách je situace stejná. Nejčastěji se jedná o objednávky koncových spotřebitelů,“ řekla Seznam Zprávám specialistka Kateřina Schotliová ze sítě lékáren Pilulka.cz.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Je tak evidentní, že lidé se obávají smrtící nákazy. Ta se v Česku zatím neobjevila. I přesto na nastalou situaci reagoval premiér Andrej Babiš, který v pondělí ráno svolal Bezpečnostní radu státu.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články