Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ze začátku epidemie koronaviru SARS-CoV-2 byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně začala uklidňovat. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Poté se epicentrem nákazy staly Spojené státy a Brazílie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa. Ve středu 11. března 2020 vyhlásila WHO kvůli koronaviru pandemii.

V polovině ledna 2021 přesáhl počet úmrtí pacientů s onemocněním covid-19 hranici dvou milionů.

Dne 3. února 2020 překročil v České republice počet potvrzených případů pacientů s covid-19 hranici jednoho milionu.

Historie vývoje epidemie koronaviru v ČR

První obětí v ČR se stal chronicky nemocný 95letý muž, druhou pacient s nádorovým onemocněním v pokročilém stadiu. Třetí obětí se stala pacientka ročník narození 1949. Čtvrtou obětí byl 83letý muž z Prahy, který zemřel v Nemocnici Na Bulovce, kterým měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem. Pátou obětí ses tal 88letý muž ze Středočeského kraje, který trpěl chronickým onemocněním a byl v domácím léčení. Šestá oběť byla zaznamenána v pražské Thomayerově nemocnici, jednalo se o pacienta, který měl pokročilé srdeční selhání.

První tři případy nákazy koronavirem byly v ČR zaznamenány v neděli 1. března 2020. V pondělí 16. března 2020 byly ohlášeni první tři uzdravení pacienti.

V úterý 10. března 2020 rozhodla Bezpečnostní rada státu zakázat kvůli koronaviru sportovní a kulturní akce s účastí nad 100 lidí. Nařízení je platné od 18:00. Od středy 11. března 2020 pak bylo rozhodnuto o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných školách a vysokých školách. Ve čtvrtek 12. 3. 2020 byl v ČR vyhlášen nouzový stav Od 16. března 2020 platí omezený zákaz pohybu osob. Znovu byl nouzový stav vyhlášen na podzim. Aktuálně platí do 14. února 2021.

Historie vývoje epidemie

Název onemocnění COVID-19 vznikl z anglického Coronavirus disease 2019.

30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze

Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny, šest případů bylo zaznamenáno v USA, čtyři v Německu, 14 v Thajsku...

Virus se objevil v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. Aby bylo zabráněno šíření nákazy, byla v tomto městě od čtvrtka 23. ledna 2020 dočasně pozastavena veřejná doprava. Lidé nemají opouštět město Wu-chan a omezit veřejná setkání. Bylo dočasně uzavřeno letiště i nádraží. V pátek 24. ledna 2020 bylo v nejvíce zasažené provincii Chu-pej uzavřeno 11 měst. V této oblasti žije okolo 37 milionů obyvatel. V pondělí 27. ledna 2020 už bylo v nucené izolaci je okolo 60 milionů lidí.

V pátek 24. ledna 2020 byly potvrzeny dva případy nákazy novým koronavirem také v Evropě konkrétně ve Francii.

Čínské úřady potvrdily, že virus je nakažlivý ještě předtím, než se objeví symptomy.

První oběť mimo Čínu byla zaznamenána na Filipínách.

Donald Trump zakázal cesty z Evropy do USA, důvodem byla snaha o zpomalení šíření nového koronaviru v USA. Třicetidenní zákaz platil od páteční (13. března 2020) půlnoci a vztahoval se na 26 evropských zemí včetně České republiky. Výjimku tvořila Velká Británie, na tu však bylo obdobné nařízení uvaleno později.

Symptomy a příznaky nemoci COVID-19

Příznaky onemocnění novým koronavirem jsou obdobné jako při běžném nachlazení - kašel, horečka a potíže s dýcháním. Těžší případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin či smrti. Někteří nakažení dle německých virologů vykazovali také ztrátu čichu a chuti.

Může trvat až týden, než se projeví první symptomy. Inkubační doba bývá v rozmezí mezi 2 až 14 dny.

V porovnání se SARS a MERS má zatím nová forma koronaviru nižší smrtnost. Mortalita se zatím pohybuje kolem 2 - 3 %. U SARS to bylo 10 % a u MERS dokonce 34 %.

Nejdříve panovala domněnka, že nový koronavirus, který způsobuje COVID-19, pochází od netopýrů. Později bylo upřesněno, že se člověk spíše nakazil od hadů.Virus byl potvrzen v odebraných vzorcích z wuchanské tržnice. Koronavirem se nakazilo několik set lidí lidí a byly zaznamenány první oběti. Kromě Číny se virus rychle rozšířil do dalších dvou asijských zemí. Nakažené hlásila Jižní Korea a Japonsko.

Podle odborníků se virus původně přenesl ze zvířete na člověka, později pak byl potvrzen i mezilidský přenos.

Koronavirus

Virus, který dostal označení 2019-nCoV, patří mezi koronaviry jejichž jednotlivé druhy způsobují méně závažná, ale i závažnější onemocnění zvířat a lidí. Mohou být též příčinou smrtících chorob. V roce 2002 se objevil koronavirus, který způsobil závažné dýchací onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). Akutní respirační syndrom od listopadu 2002 do června 2003 připravil o život téměř 800 lidí. Podobný případ byl MERS, který u lidí způsobuje závažné onemocnění plic a ledvin. Virus MERS je znám od roku 2012. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo do června 2015 evidováno přes 1150 nakažených a 379 mrtvých. Jiné zdroje uvádějí vyšší čísla.

Články