Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Konec látkových roušek v Čechách: Šili herci, zpěváci i vězni, nyní je můžete hodit do koše

Zdroj: koláž eXtra.cz / Marta Jandová archiv, Taťána Makarenko archiv, Veronika Kopřivová archiv, Iva Pazderková archiv
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus v česku
Až do této chvíle platilo, že lidé na veřejných místech, v MHD, obchodech apod. musejí mít zakrytá ústa, ale nebylo nijak specifikováno, jak má jejich pokrývání úst vypadat či z jakého materiálu má být. Na tiskové konferenci po jednání vlády v pondělí řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) nová pravidla pro nošení roušek. Od půlnoci ze středy na čtvrtek tak bude platit povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest a nově budou muset mít chirurgickou roušku také děti. V první vlně pandemie koronaviru se Česko doslova semklo a šil každý. Herci, zpěváci, důchodci nebo vězni. Podle nových opatření vám ale bude látková rouška ve veřejných prostorách úplně k ničemu.

Česko se semklo: Šily celebrity, důchodci nebo vězni

V první vlně koronaviru se Česko potýkalo s nedostatkem ochranných pomůcek jako roušky nebo respirátory. Během několika dní se Češi dokázali semknout a šili doslova všichni. Ze známých osobností se pustila do výroby roušek Dagmar Havlová, Iva Pazderková, Marta Jandová nebo Hana Vagnerová. ¨

Před galanteriemi po celém Česku se tvořily dlouhé fronty lidí, kteří se rozhodli pomoct a šili jako o závod. „Rozhodli jsme se pomoci zdravotníkům v nemocnicích a hospicech. U mé divadelní garderobky Ivetky pro ně šijeme roušky s pár přáteli. Prosíme, pomohl by nám někdo tyto jednoduché roušky šít, nebo alespoň přežehlovat a stříhat,“ psala tehdy na sociálních sítích Dagmar Havlová a další známé osobnosti se k ní přidávaly.

„Noste prosím roušku a buďte ohleduplní k ostatním. Je to nejvíc, co můžete momentálně udělat,“ vyzývala herečka Hana Vagnerová. Ruku k dílu přidaly nejenom známé české osobnosti, ale také důchodci, vězni a všichni, kteří měli po ruce šicí stroj. Zhruba před rokem bylo Česko vzorem pro všechny země, jak bojovat s pandemií koronaviru.

Petr Ludwig a #RouškyVšem

Na začátku byl Petr Ludwig, popularizátor vědy a autor knihy Konec prokrastinace, který už v polovině března na svém Instagramu zveřejnil video Roušky a kritické myšlení #RouškyVšem.

Národu tehdy s patřičnými argumenty prezentoval myšlenku, že používání roušek, klidně i podomácku zhotovených, výrazně zpomalí šíření koronaviru. Spojil se s osobnostmi českého internetu a společně dokázali nastartovat nošení roušek na veřejnosti, které se následně stalo povinností.

Aktivně se zapojili Ondrash tattoo, My Cooking Diary, Dva tátové, Tomáš Klus (34), Tamara Klusová, Za normální holky, Zdeněk Strnad – Flowee, Matyáš Vorda, Lucie Hájková a mnozí další.

Marta Jandová: Musíme se dívat dopředu, rozčilují mě ale dezinformace

Zpěvačka Marta Jandová byla jednou z těch, která se dala v první vlně koronaviru na šití roušek. Ze současné situace jako umělec rozhodně není nadšená, ale snaží se myslet pozitivně a dívat se dopředu.

Z nových nařízení si nedělá těžkou hlavu, protože momentálně stojíme před mnohem větším problémem, než jsou dvě roušky na ústech či respirátor. „Takový je vývoj. Já si myslím, že jenom se vztekat a rozčilovat našemu duševnímu stavu nepomůže. Nepatřím k lidem, kteří na každém rohu za každým opatřením remcají. Nemusí se mi to líbit, ale já patřím k těm lidem, kteří se dívají dopředu, než aby se zasekli,“ řekla Marta Jandová pro eXtra.cz.

„Jediné, nad čím se rozčiluji, jsou dezinformace. Lidé, kteří nemají absolutně v tomhle ohledu vzdělání, tak vykřikují a jdou na frontu a to mi hrozně vadí. Neříkám, že se každý máme držet svého řemesla, názor máme jakýkoliv. Ale já se do toho biologům plést nemíním. Já jsem zpěvačka s maturitou a nebudu někde na barikády chodit a říkat, že jsme všichni podvedení. Pokud se dostaneme dál, tak se tam dostaneme tak, že budeme táhnout za jeden provaz, a ne se rozčilovat a ukazovat, kdo za to může,“ dodala oblíbená česká zpěvačka.

Související články

Další články