Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Koronavirus na pražské Bulovce? Doktoři vyšetřili ženu, další podezření mají v Kroměříži

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 21 fotografií
koronavirus
Koronavirus dorazil do Česka? Pražská Nemocnice Na Bulovce má dalšího pacienta s podezřením na nákazu, u prvního výsledky dopadly negativně. Zda je žena skutečně nemocná, budou lékaři vědět už v odpoledních hodinách. Podezření na koronavirus měli i v Kroměříži, pacient skončil na infekčním oddělení uherskohradišťské nemocnice.

„V tuto chvíli je pacientka na ambulanci infekčního oddělení. Provádějí jí tam další vyšetření. V průběhu odpoledne budeme znát výsledky,“ řekla lékařka Kristýna Hermannová z pražské Bulovky na tiskové konferenci. V pozdějším prohlášení nemocnice uvedla, že se podezření naštěstí nepotvrdilo a žena je negativní.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Jedno podezření už pražští doktoři prověřovali. Výsledky i tehdy prokázaly, že pacient koronavirem nakažený nebyl.

Podezření v metropoli nejsou prvními v Česku, v pondělí přijala pacienta potenciálně nakaženého koronavirem nemocnice v Kroměříži. Převezli ho na infekční oddělení uherskohradišťské nemocnice.

Vše o koronaviru ČTĚTE TADY

Pokud člověk pojme podezření na nákazu koronavirem, má neprodleně zatelefonovat lékařům. Důležité je sdělit, přes jaké země cestoval a jaké na sobě pozoruje příznaky. Lidé se nemusejí obracet pouze na infekční oddělení nemocnic, stačí zavolat praktickému lékaři.

Nákaza se šíří z čínského Wu-chanu. Zatím se neví, jakými způsoby se přenáší z člověka na člověka. Viru podlehlo už 80 lidí, nakažených je na 3 tisíce. Spojené státy a Čína pracují na vakcíně.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články