Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Obyvatelé Wu-chanu tvrdí: Krematoria vydávají tisíce uren denně, oficiální čísla údajně nesedí

Zdroj: archiv Caixin Global
+ Další 4 fotografie
Čína mlží
Čínská vláda podle oficiálních statistik uvádí, že v zemi novému typu koronaviru podlehlo 3 304 a nakažených je přes 80 tisíc. Objevily se ale spekulace, že oficiální čísla nejsou přesná. Místní svá tvrzení opírají o to, že krematoria pozůstalým vydávají velký počet uren.

Nový typ koronaviru se rozšířil téměř do všech koutů světa. První nakažení se objevili v čínské provincii Chu-pej, jejímž hlavním městem je jedenáctimilionový Wu-chan. Čínské úřady oficiálně uvádějí 3 304 obětí. Celkový počet nakažených pak dosahuje více než 82 tisíc. Jenže nyní sílí spekulace, že mrtvých může být více. Pozůstalí dostávají prý velké množství uren.

Celou situaci ohledně koronaviru sledujte online zde.

Je tam víc uren

Tamější obyvatelé si stojí za tvrzením, že obětí koronaviru je v Číně mnohonásobně víc. Jen ve Wu-chanu samotném podle nich sedm pohřebních ústavů ve městě rozdává pozůstalým od 23. března zhruba 3 500 uren s ostatky denně a má to tak být až do 4. dubna. To ovšem znamená, že za 12 dní rozdají zhruba 42 tisíc uren s lidskými ostatky.

Když se od toho odečtou očekávaná úmrtí na základě statistik úmrtnosti z minulých let, stále zůstává cca 26 tisíc mrtvých navíc. To je tedy osmkrát více, než Čína uvádí v oficiálních datech.

Matematické výpočty sice nejsou důkazem o zkreslování oficiálních čísel, nicméně nahrávají spekulacím o skutečném počtu obětí koronaviru. Server Caixin Global uveřejnil fotografii, na které jsou údajně zachyceny tisíce uren. To vyvolává další otázky i další vlnu spekulací..

„Není možné, aby jich bylo pouze několik tisíc, když celou dobu krematoria fungují nepřetržitě,“ řekl pro Radio Free Asia jeden z místních.

Čína se vrací do normálu

Ačkoli v Číně boj s virem nekončí, běžný život se pomalu vrací do zajetých kolejí. Řada firem začíná opět fungovat a dokonce už znovu začal pouliční prodej potravin. Fungují i trhy, kde se prodává živá zvěř a maso všeho druhu, včetně toho netopýřího. Podle některých vědců se virus mohl na člověka přenést právě z netopýra.

Související články

Další články