Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Koronavirus je nebezpečnější, než jsme mysleli. Může vyvolat cukrovku nebo mrtvici

Koronavirus je nebezpečnější, než jsme mysleli. Může vyvolat cukrovku nebo mrtvici
Zdroj: Profimeda.cz
+ Dalších 5 fotografií
Příznaky koronaviru
Nové studie ukazují, že covid-19 není jen respirační virus, ale má i mnohem závažnější účinky. Podle některých odborníků může nemoc vyvolat například cukrovku nebo dokonce mrtvici. Ukazuje se tak, že koronavirus může v těle člověka zanechat větší škody, než se myslelo.

Mezi věřejností se dlouho šířil názor, že je koronavirus jen těžší chřipka a že po odeznění příznaků nepoškodí tělo. Opak je ale nejspíš pravdou. Z dat jednotlivých studií vyplývá, že Covid-19 není jen respirační nemocí, ale může i mít i mnohem závažnější účinky. Časopis Nature například upozornil, že koronavirus může vyvolat cukrovku.

Covid-19 napadá buňky

Příkladem je 18letý student Finn Gnadt z německého Kielu, který se nakazil v dubnu. Poté, co nemoc odezněla, začal Gnadt pociťovat vyčerpání, únavu a neustálou žízeň. Student tak opět navštívil doktora a absolvoval několik vyštření, která ukázala, že trpí cukrovkou. Tu ale před nákazou koronavirem neměl. Diabates obvykle vzniká tak, že imunitní systém napadne své vlastní buňky slinivky břišní, které produkují potřebný inzulin. Podle lékaře, který Gnadta ošetřuje, tyto buňky ale zničil koronavirus.

Tento názor navíc podporují i další odborníci. „Cukrovka je při nákaze covidem jako dynamit,“ řekl pro časopis Nature vědec Paul Zimmet z australské Monash University v Melbourne. Zároveň ale experti upozorňují, že je potřeba celou věc ještě podrobně prozkoumat. „Počty okolo diabetu s předchozím onemocněním covid-19 musíme sledovat a posoudit, zda se čísla zvyšují, či naopak snižují oproti běžným hodnotám,“ řekl Naveed Sattar z University of Glasgow.

Sraženiny mohou za velkou část úmrtí

Dalším výrazným rizikem jsou krevní sraženiny, které se často tvoří v lidském těle při nákaze koronvariem. Sraženiny jsou totiž podle amerických lékařů zodpovědné za velkou část umrtí. Informoval o tom Washington Post. Pitvy v Americe ukázaly, že 40 procent lidí zemřelých na koronavirus, mělo v plicích mikroskopické krevní sraženiny. Ty větší pak mohou způsobit mrtvici nebo infarkt. Riziko se týká navíc i mladých lidí.

Odborníci se nicméně neshodují v tom, proč ke sraženinám dochází. Většina ale souhlasí s tím, že právě sraženiny mohou mít na svědomí velkou část mrtvých lidí, kteří zemřeli s nákazou covid-19. Lidé by tak rozhodně neměli brát koronavirus na lehkou váhu. Nedávno například covid-19 zabil herce Nicka Cordera, kterému bylo pouhých 41 let. Mimo jiné se potýkal právě se sraženinami.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy