Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Případů podezření na smrtící koronavirus přibývá: Kromě Moravy hlásí nového pacienta i České Budějovice

Zdroj: archiv
+ Dalších 21 fotografií
EPIDEMIE
Další podezření na onemocnění koronavirem u mladé ženy hlásí Moravskoslezský kraj. Žena, která přiletěla z Číny za babičkou, žijící na Opavsku, je aktuálně v domácí izolaci. Výsledky vyšetření, zda je žena nakažená koronavirem, by měly být známy v úterý. Nejnověji se k podezřením z nákazy přidal i pacient českobudějovické nemocnice.

Nejnověji hlásí podezření na koronavirus českobudějovická nemocnice. Tam se dostal čínský turista, který do Česka přiletěl v neděli.

"Nemocný leží na infekci českobudějovické nemocnice, dostává zdravotní péči, ale nevíme. Ve hře je chřipka, jiné akutní respirační onemocnění, musíme připustit, že je tam určité riziko i této infekce, je to možnost. V tuto chvíli nemáme výsledek, čekáme, zda se nepotvrdí chřipka nebo jiný respirační původce," sdělila webu novinky.cz ředitelka českobudějovické hygienické stanice Květoslava Kotrbová.

Turista z Číny prý cestoval z Budapešti přes Bratislavu do Vídně, Hallstattu a potom do jižních Čech. Výsledky vzorků Číňana by měly být známy v úterý.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Případ na Opavsku

U mladé ženy, která se vrátila před 11 dny z Číny, propukl kašel a teploty. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavly Svrčinové se jedná o mladou Číňanku, která přijela na Moravu za babičkou.

"Pacientka od rána měla teploty, kašel, teplota ani po paralenu neklesala. Bylo kontaktováno infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě, odtamtud nám pan primář volal, co teda s tím, takže jsme doporučili po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví izolaci doma," uvedla serveru novinky.cz Svrčinová.

Domácí izolace

Nemocná žena je zatím v domácí izolaci. V pondělí ráno jí byly odebrány v opavské nemocnici vzorky a aktuálně se čeká na výsledky. Podle ředitelky by se mělo jednat o jediný případ v Moravskoslezském kraji.

"Momentálně ale kolegové dostali informaci o případu z Hlučínska, kdy muž přiletěl skoro před třemi týdny z Číny, už s příznaky infekčního onemocnění, ale v oblasti Wu-chanu se nepohyboval. V tomto případě probíhá epidemiologické šetření, upřesňujeme informace,“ prozradila ředitelka a potvrdila, že oba pacienti jsou v domácí karanténě.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články