Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Takhle roste český M.A.S.H.: Polní nemocnice v Letňanech je už téměř hotová

Takhle roste český M.A.S.H.: Polní nemocnice v Letňanech je už téměř hotová
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
Koronavirus
Polní nemocnice, kterou budují vojáci v multifunkčním areálu v Letňanech, je skoro hotová. Uvnitř velké haly, která se běžně využívá pro veletrhy, bude připraveno 500 lůžek pro pacienty s koronavirem. Projekt, který připomíná slavnou polní nemocnici ze seriálu M.A.S.H., je ale pouze záložním plánem v případě, že se naplní kapacita nemocničních zařízení. V takovém případě budou vojáci svážet do areálu pacienty především na doléčení a následnou péči.

V pražských Letňanech od začátku týdne vzniká provizorní polní nemocnice. Především vojáci tak do areálu, kde se jindy konají veletrhy, přivážejí zdravotnické stany, lůžka a další materiál. Celý projekt má být hotový do neděle, od které už bude připraven jako záložní plán v případě, že se naplní kapacity nemocnic.

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R - používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

Areál bude sloužit na doléčení

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ale doufá, že k černému scénáři nedojde a že polní nemocnice zůstane pouze pojistkou. „Věřím, že jsme schopni vyjít s kapacitou, kterou máme, pokud se peak (vrchol epidemie) sníží. Ale nemůžeme si dovolit, kdyby kapacita přetekla, abychom tady neměli nic. Proto je ta nemocnice postavená jako rezervní,“ vysvětlil v rozhovoru pro deník Blesk Prymula.

Pokud dojde k přeplnění kapacit, bude v polní nemocnici připraveno 500 lůžek. Ta budou sloužit především k tomu, aby se v Letňanech mohli doléčit pacienti, co prodělali nákazu koronavirem. Ti by jinak v normálních nemocnicích zabírali místa těžším případům. Lékaři budou mít v areálu k dispozici také 10 jednotek intenzivní péče, laboratoře i operační sál.

V záloze budou další lůžka

V nemocnici vzniká i zázemí pro personál. Pro ten bude v areálu vyhrazena jak jídelna, tak ubytování pro 120 lidí. Součástí budou i sprchy a toalety. V polní nemocnici bude pracovat 149 vojáků z povolání, z toho je 109 odborných zdravotníků. Dalších 25 členů armády bude pracovat ve velení a štábu a 15 vojáků je z jednotky logistické podpory.

Personál ale nebude na místě po celou dobu, místo toho bude pracovat v jiných nemocnicích. Do Letňan se stáhne pouze v případě, že by došlo na nejhorší a projekt musel být aktivován. Vláda také už minulý pátek schválila nákup dalších 1500 lůžek, a to pro případ naplnění rezervních kapacit. Mezitím budou uložena ve skladu Správy státních hmotných rezerv.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy