Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zoufalý vzkaz lékařů: Už to nezvládáme a neubráníme se slzám, očkujte se, prosí

Koronavirus a očkování: Lékaři prosí veřejnost, aby se nebránila vakcíně
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Stejně jako v České republice i na Slovensku řeší rapidní nárůst nových případů s koronavirem. Lékařům obzvlášť přidělává vrásky příliv hospitalizovaných pacientů s covidem. Jenom za pondělí jich přibylo téměř 300. Zdravotníci se proto rozhodli vydat dojemný vzkaz, ve kterém popisují, že melou z posledního, a zároveň prosí veřejnost, aby se nechala co nejdříve naočkovat. "Plní se nám nemocnice lidmi, kteří v nich nemuseli být," stěžují si lékaři.

Přestože Slovensko rozjelo údernou očkovací kampaň, oslovila méně lidí, než se čekalo. Vakcínu obdrželo zatím 2,5 milionu lidí z celkového počtu necelých 5,5 milionu obyvatel. Očkování nemá ani padesát procent slovenské populace. Lékaře tak začíná děsit, že se zopakuje situace z minulého podzimu, kdy se nemocnice zaplnily pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Zdravotníci tak nyní vydali jasný, ale zoufalý vzkaz veřejnosti.

Slzy nad lůžky

"Drazí spoluobčané, přátelé, všichni ti, kteří stále ještě váháte, zda se dát očkovat proti covidu, my, zdravotníci a zdravotnice pracující na covid odděleních po celém Slovensku se denně díváme do očí lidem, kteří nemohou dýchat. Ptají se nás, proč jsou právě oni ti, kdo boj s nemocí prohrávají. Mnozí z nich se ještě nedávno obávali očkování a toto onemocnění naopak podceňovali. Dnes by dali všechno za to, aby se rozhodli jinak," popisují každodenní situaci na koronavirových odděleních zdravotníci.

Situace se pro ně začíná stávat "extrémně náročnou nejen fyzicky, ale především duševně a lidsky". V zápřahu jsou už prakticky nepřetržitě téměř dva roky a zatím to nevypadá, že by si mohli oddechnout. "Nemůžeme se ubránit slzám nad lůžky stále mladších neočkovaných pacientů, kterým už nedokážeme pomoci. Nelze přestat myslet na to, že jejich odchod není jen předčasný, ale zejména zbytečný. Plní se nám nemocnice lidmi, kteří v nich nemuseli být," říkají vyčerpaní lékaři, kteří stále častěji pociťují bezmoc a zoufalství pokaždé, když jim pod rukama zemře pacient na covid.

Úmrtím šlo zabránit

Zdravotníci zároveň upozorňují, že se nejedná jen o nakažené covidem. Kvůli nárůstu nových pacientů s koronavirem se totiž omezuje péče pro pacienty s jinými onemocněními. "Je nás málo, pacientů je stále více a my už to přestáváme zvládat. Většina úmrtí na covid patří do skupiny odvratitelných úmrtí, protože se jim očkováním dalo zabránit. Bohužel mezi oběťmi pandemie budou i ti, kteří se pro obsazenost nemocnic covid pacienty nedostanou včas k přiměřené lékařské péči. Očkováním tedy můžeme zabránit i nadbytečným úmrtím na jiné diagnózy," vysvětlují zdravotníci.

Apelují tak na veřejnost, aby se nebránila vakcíně. "Na covid odděleních jsme téměř všichni lékaři a lékařky očkováni, vedlejších účinků očkování se není třeba obávat, vakcíny jsou bezpečné a v praxi osvědčené. S těmito zkušenostmi, ve stavu velké fyzické a psychické vyčerpanosti a s obavami z toho, co nás teprve čeká, vás prosíme, dejte se očkovat," prosí zoufalí zdravotníci.

Související články

Další články