Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Reportáž eXtra.cz.: Takhle se zdravotníci oblékají do ochranného oděvu, ve kterém tráví hodiny

Ochranný oblek: Zdravotníci v něm stráví dlouhé hodiny
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
Koronavirus

Práce na covidové jedntoce intenzivní péče je jedna z nejtěžších vůbec, a to nejen proto, že pacienti vyžadují nepřetržitou péči. Zdravotníci totiž musí několikrát denně navlékat nepropustný ochranný oblek, v němž pak tráví dlouhé hodiny. O tom, jak nepohodlné to je, se při reportáži přesvědčil i redaktor eXtra.cz, který navštívil JIP infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.



Jednotka intenzivní péče infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem v posledních dnech praská ve švech. Nemocnice má plný stav pacientů s koronavirem, kteří jsou umístěni v izolaci. Lékaři a zdravotníci za nimi mohou pouze v ochranném obleku Tyvek nebo v empíru, což jim zabrání v tom, aby se od pacientů nakazili.

Navléci si Tyvek ale není žádná legrace, o čemž se přesvědčil i redaktor eXtra.cz. Celý proces trvá zdravotníkům několik minut, nezkušeným lidem pak klidně i deset. S nadsázkou se to dá přirovnat ke skafandru.

Čtyři hodiny v obleku

Nejprve je potřeba nasadit si jednorázové gumové rukavice. Následuje boj s kombinézou, do které se musí návštěvník JIP pracně vsoukat. Každý oblek má z přední strany zip, který se zapíná od pasu po krk. Poté se nasadí kapuce a zašněruje se. Důležité jsou také návleky na boty. Po nich přijdou na řadu druhé rukavice. Když se použijí jen jedny, hrozí, že dojde ke kontaminaci při jejich sundavání. Právě rukavice totiž přijdou s koronavirem do kontaktu nejvíc. Na závěr celého procesu se nasadí na hlavu ochranný štít, který doplní respirátor. Takto vybavený zdravotník už může vstoupit na JIP.

Redaktor strávil v obleku na jednotce intenzivní péče zhruba dvacet minut, když zpovídal nakaženého pacienta. Už po chvilce se ale nedalo mluvit o žádném pohodlí. V kombinéze bylo vedro, člověk se potí a přes kapuci není téměř nic slyšet. Představa, že v tom někdo stráví hodiny, není vůbec hezká. "Nejvíce jsem v tom byla asi tři hodiny," řekla pro eXtra.cz jedna ze sestřiček. "To já mám rekord, byla jsem v tom čtyři hodiny," volala zpovzdálí druhá a dodala, že za jednu dvanáctihodinovou službu se musí obléci zhruba třikrát až čtyřikrát.

Polovina se nevrátí

Nepohodlí v kombinéze je jedna věc, nepříjemný pocit, který člověk dostane při návštěvě JIP, druhá. Člověk totiž přijde do kontaktu s těžce nakaženými pacienty, u nichž ví, že někteří se domů nemusí vůbec vrátit. "Pořád platí, že kdo se dostane s covidem na JIP, má padesátiprocentní šanci, že už se domů nepodívá," říká pro eXtra.cz primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý. Sundání obleku a pečlivá dezinfekce rukou při odchodu z JIP tak provázela jistá úleva. Nepříjemný pocit z viděného ale přetrvával.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy