Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Umrtvené Česko: Obchody se zavírají, cesta pouze do práce, na nákup či k lékaři

Umrtvené Česko: Obchody se zavírají, cesta pouze do práce, na nákup či k lékaři
Zdroj:
Koronavirus
Ve středu ráno mimořádně zasedla vláda premiéra Andreje Babiše. Hlavním tématem jednání byla zhoršující se epidemiologická situace v Česku. Původně byl brífink naplánovaný na 9:30, začal ale až půl hodiny po poledni. Na tiskové konferenci oznámil premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, že Česká republika od čtvrtka přistupuje k zavření některých obchodů a služeb. Zároveň musí lidé omezit svůj pohyb na nezbytné cesty do práce nebo na nákup.

Protože se situace stále zhoršuje, vláda se rozhodla zpřísnit opatření. Slova se hned ze začátku chopil Andrej Babiš (66) a všem se omlouval, že vláda přijala nařízení, o kterém premiér ještě nedávno hovořil, že ho rozhodně nezavede. Zároveň ale ujistil, že nejde o lockdown. "Já myslím že žádný lockdown není, jako to mají v Izraeli, kde nemohou vůbec vycházet," řekl Babiš.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou opatření skutečně nezbytná. "Ta data o vývoji epidemie jsou naprosto alarmující a už teď vidíme, že námi nastavená opatření nefungují," uvedl Prymula a dodal, že svůj podíl na tom nesou i někteří lidé, kteří nedodržovali koronavirová opatření. Vládě tak podle ministra zdravotnictví nezbývá nic jiného, než přitvrdit.

Hrozí kolaps zdravotnictví

Nemoc se totiž začíná šířit mezi nejrizikovější skupinou, tedy seniory. Hned za nimi jsou nejvíce nakažení lidé ze zdravotnického sektoru. K dnešku je přes 6500 zdravotníků, kteří se léčí s koronavirem. "Kdybychom k dnešním nařízením nepřistoupili, hrozil by kolaps zdravotnictví, a to i kdybychom měli dostatek zdravotníků," vysvětlil Prymula.

Ve chvíli, kdy začala tisková konference, se na twitterovém účtu Prymuly začaly objevovat přijatá opatření. "Uzavření maloobchodů a služeb, samozřejmě s výjimkou prodejen se základním sortimentem," napsal Prymula na sociální síť. Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech budou fungovat jen potraviny, drogerie a lékárny.

Ven pouze na procházku nebo na nákup

"Omezení pohybu a kontaktu s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu," píše se na Twitteru Prymuly dále. Výjimky platí pro cesty například do práce, na nákup nezbytných věcí či k lékaři. Zároveň však Prymula na Twitter napsal, že doporučuje pobyt na čerstvém vzduchu. Povolené jsou vycházky v přírodě a v parcích, ale maximálně ve dvou osobách. Výjimkou jsou členové rodiny. Zároveň je povoleno jezdit na chaty.

Vláda zároveň doporučuje zaměstnavatelům, aby podpořili práci z domova, pokud je to možné. Zároveň by měli zaměstnanci co nejvíce omezit kontakt se zákazníky. Prymula také oznámil, že od zítřka dojde ke zkrácení úředních hodin, a to na pět hodin dva dny v týdnu.

Jak uvedl Babiš, stát požádal o pomoc ostatní státy. Do Česka tak aktuálně míří například 28 lékařů ze Spojených států.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy