Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Lékařům docházejí síly: JIPky praskají ve švech. V Ústí bojuje o život osmnáctiletý mladík

Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus
Nemocnice se nadále nemilosrdně plní pacienty ve vážném stavu. Na jednotkách intenzivní péče (JIP) jich je už téměř 1400 a řada zdravotních zařízení hlásí plný počet. To je třeba případ sokolovské nemocnice, která se alespoň snaží rozvážet své pacienty do jiných zařízení v Česku. Plné kapacitě se blíží i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Tamní lůžka přitom stále častěji obsazují pacienti pod 60 let. Nejmladšímu je dokonce 18.

Česko se potýká s enormním náporem pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Řada nemocnic tak hlásí plný stav JIP. S tímto problémem se potýkají i v Nemocnici Sokolov, která se nachází v jednom z nejhorších ohnisek v České republice.

Právě v Sokolově mají plné covidové oddělení, na němž leží 83 pacientů, z nichž 12 je na JIP. "Pacienty, kteří jsou ve stavu možného převozu, se snažíme odvážet do jiného zařízení, které nám nabídne svoji pomoc," uvedla tisková mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová. Podle ní transporty pacientů do zdravotnických zařízení po celé republice zajišťují schopnost přijímat další nakažené covidem, kteří jsou ve vážném stavu.

Roste počet mladších pacientů

Na kapacitní hranu se dostávají i v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, která je jednou z největších v republice. "Aktuálně máme jednotku intenzivní péče zaplněnou z 96 procent," informuje tisková mluvčí Jana Mrákotová. Ústecká nemocnice tak musela zastavit příjem pacientů z jiných zdravotnických zařízení.

Za vysokým nárůstem stojí i fakt, že se na jednotku intenzivní péče nedostávají jen pacienti kolem 80 let, ale i mnohem mladší. Podle doktorky Kláry Hulíkové Tesárkové z Iniciativy Sníh tvoří více než třetinu hospitalizovaných na JIP lidé ve věku od 20 do 64 let. To doposud nebylo zvykem. Za vším patrně stojí mnohem agresivnější mutace koronaviru.

Síly docházejí

Nárůst mladších pacientů ve vážném stavu potvrzuje i mluvčí ústecké nemocnice. "Na jednotkách intenzivní péče leží přibližně třetina pacientů pod 60 let, máme tu několik pacientů kolem čtyřicítky a dokonce jednoho 18letého mladíka," říká Mrákotová. Péče o mladší pacienty trvá navíc mnohem déle. "Dnes na JIP leží padesátníci a ten mladší organismus bojuje mnohem déle. Logicky v nemocnicích zůstávají déle a zdravotnická zařízení se tak plní," vysvětlil nedávno prezident České lékařské komory Milan Kubek

I proto už lékařům dochází síly, což aktuálně poznávají třeba v Sokolově. "Pro zdravotníky je navíc frustrující, že je řada lidí, kteří popírají vážnost koronaviru a zaplnění nemocnic. Situace je skutečně velmi vážná, lékaři opravdu napínají své síly a v tuhle chvíli potřebují podpořit," apeluje na veřejnost Singerová.

Související články

Další články