Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Český politik, původně epidemiolog a ředitel nemocnice, Roman Prymula se narodil 4. února 1964 v Pardubicích.

Na přelomu února a března 2021 se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana. Na podzim 2020 zastával post ministra zdravotnictví. Ve funkci vystřídal 21. září 2020 Adama Vojtěcha, který neustál koronavirovou krizi. Prymula byl ministrem 38 dní. Dne 29. října přijal prezident Miloš Zeman jeho demisi a jako jeho nástupce jmenoval lékaře Jana Blatného. Prymula v letech 2009 až 2019 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. V roce 2017 se stal náměstkem ministra zdravotnictví ČR. Předtím byl poradcem ministra. Má vojenskou hodnost plukovník.

Na jednání vlády ČR 15. března 2020 byl v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným kvůli epidemii koronavirového onemocnění COVID-19 jmenován předsedou Ústředního krizového štábu. Tuto funkci zastával do 30. března 2020, poté jej vystřídal ministr vnitra Jan Hamáček

Jeho oborem je zejména imunizace, zabývá se také problematikou vakcín.

V polovině května 2020 přišel s oznámením, že odejde z Ministerstva zdravotnictví ČR, Prymula nemá potřebnou bezpečnostní prověrku. Premiér Babiš mu místo toho nabídl post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Prymula nabídku přijal a v červnu 2020 začal tento post zastávat.

21. září 2020 bylo po rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha oznámeno, že post ministra zdravotnictví bude nově zastávat právě Roman Prymula. Jeho jmenování už premiér Andrej Babiš předjednal s prezidentem Milošem Zemanem o víkendu předcházejícím rezignaci Adama Vojtěcha. Ještě ten samý den byl Roman Prymula jmenován ministrem zdravotnictví.

Kauza Prymula a údajné porušení vládních nařízení

V noci ze středy 21. října na čtvrtek 22. října jej redaktoři Blesku přistihli, jak vychází z restaurace na Vyšehradě která měla být podle jím vyhlášeného nařízení zavřená. Jednalo se o luxusní podnik Rio´s, do kterého měl dorazit před desátou hodinou večerní. Kolem půlnoci pak z restaurace vyšel a zamířil přímo k vládní limuzíně. Přitom porušil další stávající nařízení, podnik opustil totiž bez roušky, která je venku v blízkosti jiných osob povinná. V restauraci měl schůzku s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem

který se v pátek ráno přiznal, že se ve středu večer s ministrem zdravotnictví sešel. Měli spolu probírat avizovanou misi zdravotníků z USA.

Bezprostředně po zveřejnění informace o porušení vládních nařízení začala opozice volat po rezignaci ministra zdravotnictví. Rezignaci požaduje i ministr vnitra Jan Hamáček protože se tímto hrubým porušením pravidel stal ministr nedůvěryhodným. Magistrát hlavního města Prahy navíc povede právní řízení s právnickými a fyzickými osobami ve věci porušení vládních nařízení týkajících se restaurace Rio's.

Premiér Andrej Babiš vyznal ministra zdravotnictví k rezignaci. Pokud tak neučiní, sám ho odvolá. Jeho nástupce chce představit co nejdříve. V pátek po poledni Prymula vyvrátil, že by porušil jakékoliv vládní nařízení. Schůzka neproběhla v restauraci, ale v soukromých prostorách. Roušku si nasadil poté, co usedl do automobilu. Kauza mu zlomila vaz a zhatila jeho politickou kariéru. Dne 29. října 2020 přijal prezident Miloš Zeman jeho demisi a jeho nástupcem jmenoval lékaře Jana Blatného Prymula byl ministrem zdravotnictví pouhých 38 dnů. Pouhý den před tím, dne 28. října 2020, jej prezident Miloš Zeman vyznamenal. Udělil mu Řád Bílého lva Za mimořádné zásluhy o stát.

Nadále pak působil jako poradce premiéra Andreje Babiše Premiér s ním spolupráci ukončil 18. února 2021 Důvodem byla účast Romana Prymuly coby fanouška na fotbalovém zápase Slavia - Leicester.

Kariéra

Roman Prymula vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dále pak na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. Navštěvoval také Birminghamskou univerzitu, kde se mu podařilo získat mezinárodní atest v řízení nemocnic. Po dokončení studií se věnoval hygieně a epidemiologii.

Když se vrátil z Birminghamu do rodné vlasti, nastoupil na katedru epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP. Podílel se na vývoji či studiu vakcín např. proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Stal se také autorem několika publikací zaměřených na očkování.

V letech 2002 až 2004 byl rektorem Vojenské lékařské akademie, předtím zastával post prorektora. V letech 2004 až 2009 stál jako děkan v čele Fakulty vojenského zdravotnictví.

Je také předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a členem řady mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně.

Zkušenost už má i s Ústředním krizovým štábem – byl členem jeho biologického poradního výboru.

V roce 2016 byl poradcem ministra zdravotnictví ČR Miloslava Ludvíka 1. března 2020 byl jmenován náměstkem pro zdravotní péči.

V době pandemie koronaviru byl ze začátku klíčovým náměstkem vlády ČR. Svůj post na ministerstvu chtěl krátce předtím zastávat pouze na částečný úvazek, neboť se mu nelíbilo směrování rezortu. Když však vláda ustanovila krizový štáb, byl Prymula postaven do jeho vedení, i když měl včele dle zákona stát ministr vnitra, kterým je Jan Hamáček z ČSSD Ten ho také v čele krizové štábu později vystřídal.

Na přelomu února a března 2021 se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana. Zeman avizoval, že jej přijal jako svého poradce na neplacené pozici

Střet zájmů

V červnu 2020 si nechal Roman Prymula zapsat do obchodního rejstříku jako jednu z činností výrobu lékařských a dentálních nástrojů a potřeb a výrobu zdravotnického materiálu. Od té doby je veřejností obviňován ze střetu zájmu. Sám Prymula se hájil tím, že aktuálně roušky ani dezinfekci vyrábět nehodlá. Kvůli střetu zájmů byl přitom na konci června roku 2016 odvolán z čela hradecké nemocnice.

„Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed s. r. o., došlo k flagrantnímu střetu zájmů,“ stálo v prohlášení tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Ve společnosti Biovomed byla v té době jednatelkou a společnicí také Prymulova dcera Karolína, vystudovaná epidemioložka. V době koronavirové krize pak Karolína Prymulová byla jednatelkou firmy MEDINUM s. r. o., která původně prodávala doplňky stravy, přesedlala ale na výrobu dezinfekce.

Články