Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Český lev 2022 bez bujaré party i červeného koberce: Večer bude věnován Ukrajině

Český lev proběhne bez červeného koberce.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
český lev

Udělování filmových cen Český lev se uskuteční tuto sobotu 5. března v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina. Letos bude večer patřit nejen filmařům, ale bude věnován i Ukrajině. Po vyhlášení cen nebude v prostorách slavnosti probíhat party. Přečtěte si, jací herci a filmoví tvůrci budou o Českého lva bojovat.

"Aktuální dění na Ukrajině se nás všech velmi dotýká a logicky se tak promítne i do sobotního předávání cen Český lev. Rozhodli jsme se proto mimo jiné neuskutečnit společenskou část večera a uspořené finance věnovat těm, kteří je v tuto chvíli nejvíce potřebují,“ uvádí prezident pořádající ČFTA Ivo Mathé. Během přímého přenosu budou moci přispět prostřednictvím dárcovských DMS i samotní diváci na konto Člověka v tísni.

Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli

Sošku Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli si letos může odnést Alena Mihulová za film Atlas ptáků, Anna Kameníková za titulní roli v sérii Božena, Pavla Gajdošíková za film Chyby, Eliška Křenková za výkon ve filmu Marťanské lodě nebo Martha Issová za film Zátopek.

V kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli se z nominace na Českého lva mohou těšit Eliška Křenková, tentokrát za roli ve filmu Atlas ptáků, Eva Hacurová za film Chyby, Denisa Barešová, která hrála v seriálu Kukačky, Zuzana Mauréry za roli ve snímku Muž se zaječíma ušima a Antonie Formanová za film Okupace.

Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli získali nominace Miroslav Donutil za film Atlas ptáků, Jan Jankovský za hlavní roli ve filmu Chyby, Miroslav Krobot za Muže se zaječíma ušima, Martin Pechlát za titulní roli ve filmu Okupace a Václav Neužil za životopisný snímek Zátopek.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

O Českého lva ve vedlejší roli za rok 2021 se utkají Martin Pechlát s rolí ve filmu Atlas ptáků, Oldřich Kaiser, který hrál ve filmu Muž se zaječíma ušima, Otakar Brousek z filmu Okupace, Hynek Čermák, jenž zaujal v televizní minisérii Případ Roubal, a Robert Mikluš s rolí ve filmu Zátopek.

Nejlepší snímky

O sošku Českého lva se v 19 statutárních kategoriích v závěrečném hlasování utkalo 25 titulů.

V letošním ročníku Českého lva se zatím mohou shodně pyšnit 13 nominacemi drama Michala Nohejla Okupace z období normalizace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka.

11 nominací získala fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, film o spisovateli, jemuž náhlý sled událostí otočí život vzhůru nohama.

9 nominacemi se může pochlubit Atlas ptáků, sonda do komplikovaných rodinných vztahů a světa komunikačních technologií, jehož režisérem je Olmo Omerzu.

8 nominací si vysloužily Chyby, romantické drama režiséra Jana Prušinovského o vyrovnávání s vlastní minulostí.

S 5 nominacemi nastupuje do závěrečného klání televizní minisérie režisérky Lenky Wimmerové Božena o první velké české spisovatelce Boženě Němcové a 4 nominace získal mezinárodně ceněný animovaný film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, poeticky vyprávějící příběh Češky provdané v Kábulu.

Udělování cen Český lev se uskuteční v přímém přenosu České televize na ČT1 od 20.10 hodin. Večerem diváky provede poprvé Jiří Havelka. Ceremoniál ponese rukopis scenáristy Petra Kolečka a režiséra Michaela Čecha. O hudební doprovod se postará kapela Blue Shadows v čele s Petrem Ostrouchovem.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy