Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Zátopek je životopisný film režiséra Davida Ondříčka, který vznikl v produkci společnosti Lucky Man Films. Jedním z koproducentů je České televize. Film Zátopek získal Českého lva v kategorii Nejlepší film roku 2021.

  • Premiéra: 26. srpna 2021
  • Scénář: David Ondříček, Jan P. Muchow, Alice Nellis
  • Režie: David Ondříček

Obsazení: herci a postavy

David Ondříček dostal zelenou po úspěchu jeho dvojdílného dramatu Dukla 61 pojednávajícím o tragédii v dole Dukla v roce 1961, při níž zahynulo přes 100 horníků. Natáčení filmu Zátopek odstartovalo na konci dubna 2019. Dokončeno bylo v polovině prosince 2019 poslední zimní dotáčkou. Pak se materiál přesunul do střižny, kde se jej ujal polský střihač Jaroslaw Kaminski, který je absolventem pražské FAMU. Do kin by se mělo dílo o olympijském vítězovi dostat po olympijských hrách v Tokiu.

Snímek pojednává o životě jednoho z nejznámějších československých atletů. Emil Zátopek se v roce 1954 se stal prvním běžcem, jenž zvládl deset kilometrů pod dvacet devět minut.

Do rolí manželské dvojice atletů Emila Zátopka a Dany Zátopkové obsadil Václava Neužila a Marthu Issovou. Ve snímku hraje také australský herec James Frecheville, kterého mohou diváci znát z dramatu Království zvěrstev. V Zátopkovi ztvárnil australského maratonce Rona Clarka, který na olympiádě v Mexiku v roce 1968 promarnil poslední šanci na medaili, v cíli se zhroutil v důsledku kyslíkového dluhu. Emil Zátopek byl jeho inspirací. Zátopek mu věnoval jednu ze svých tří zlatých medailí z olympiády v Helsinkách.

Zátopek - oficiální teaser

Články