Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Český herec Martin Pechlát se narodil 30. října 1974 v Praze.

 • Nejznámější filmy a seriály
 • Kariéra

  Martin Pechlát získal maturitu na průmyslové škole strojnické, kde si zvolil obor provozuschopnost výrobních zařízení, poté působil 3 roky jako zvukař v České televizi. Následovalo studium loutkového a alternativního divadla na pražské DAMU pod vedením Miroslava Krobota Studium úspěšně završil v roce 2005.

  Ještě během studia hostoval Pechlát v Dejvickém divadle a v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde si jeho talentu všiml Vladimír Morávek. Tehdy z toho byla vedlejší role v komedii Nuda v Brně (2003). Jeho filmová kariéra se naplno rozjela o tři roky později, kdy zazářil v roli podivína ve filmu Jiřího Vejdělka Účastnící zájezdu (2006). Následovaly role v dalších úspěšných českých filmech. V roce 2007 hrál ve filmech Václav a Vratné lahve

  Za ztvárnění hlavní role ve snímku Jan Hřebejka Odpad město smrt byl Pechlát v roce 2012 nominován na Českého lva Cenu nezískal, za to je držitelem několika cen divadelních. V roce 2009 obdržel Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie za ztvárnění Goebellse v inscenaci Goebbels/Baarová. Cenu Alfréda Radoka získal znovu o dva roky později za roli Andrease Kartáka ve hře Legenda o sv. pijanovi.

  Po absolutoriu na DAMU nastoupil Pechlát do Klicperova divadla do angažmá, později pak hrál na prknech Divadla Komedii a v divadelní sezóně 2012/2013 se stal členem činohry Národního divadla v Praze. Hostoval třeba také v Divadle Palace, působil také v Divadle v Řeznické, v Arše, A Studiu Rubín či na Letních shakespearovských slavnostech.

  V roce 2018 hrál ve filmu Jána Nováka Pepa. O rok později se objevil znovu ve filmu Jiřího Vejdělka který jej obsadil do role kastelána Josefa v komedii Poslední aristokratka kterou natočil podle stejnojmenné humoristické knihy kastelána Evžena Bočka.

  Pechlát se také objevil v roli protokoláře v koprodukční minisérii České televize Marie Terezie

  V minisérii České televize Stockholmský syndrom hraje Martin Pechlát vedoucího kriminálky, který vyšetřuje případ nezvěstné Kláry Osecké.

  Osobní život

  Jeho manželka je Andrea Pechlátová (rozená Švehlíková). Za švagra má herce Davida Švehlíka se kterým si zahrál ve Stockholmském syndromu Za tchána má českého herce Aloise Švehlíka

  Články