Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Česká televizní, filmová a divadelní herečka Martha Issová se narodila 22. března 1981 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Jejími rodiči jsou herečka Lenka Termerová a syrský režisér Moris Issa. Její sestřenice Klára Issová je také herečka.

Kariéra

Jejím filmovým debutem byla televizní pohádka O princezně, která nesměla na slunce (1997), ve které si zahrála po boku své matky. V té době začala studovat obor herectví na Státní konzervatoři, školu však nekončila. Studovala také jazzový zpěv na konzervatoři Jaroslava Ježka.

Na počátku 21. století si zahrála v několika filmech, úspěch přišel s televizní komedií Otec neznámý (2001). Hrála také ve čtyřdílném televizním seriálu Hop nebo trop (2004). Velký prostor dostala o rok později v seriálu režiséra Karla Smyczka Dobrá čtvrť, kde hrála studentku Katku, která začíná mít problémy s drogami.

V roce 2019 získala Českého lva za Mimořádný počin v oblasti audiovize za roli ve filmu Dukla 61. Kromě toho byla během své kariéry na tuto cenu třikrát nominována – poprvé v roce 2007 za vedlejší herecký výkon ve snímku Tajnosti, o rok později coby hlavní herečka ve filmu Děti noci a potřetí v roce 2015 za herecký výkon v hlavní roli v pohádce Sedmero krkavců. Za film Děti noci získala v roce 2008 cenu za nejlepší ženský herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Do povědomí veřejnosti se dostala také díky roli ve videoklipu Barbory Polákové k písni Nafrněná Zapojila se rovněž do show Tvoje tvář má známý hlas

Martha Issová se objevila i v několika úspěšných komediálních seriálech, například Čtvrtá hvězda či Zkáza Dejvického divadla z roku 2019.

Martha Issová ztvárnila Danu Zátopkovou ve filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek (premiéra 2020).

Osobní život

Se svým životním partnerem Davidem Ondříčkem má dceru Františku.

Články