Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Čtyřdílná minisérie České televize Božena o Boženě Němcové vypráví bolestný příběh plný vášně a touhy po svobodě o nejslavnější české spisovatelce a jejím manželovi, Barboře a Josefovi.

  • Premiéra: 3. ledna 2021 (ve 20:10 na ČT1)
  • Režie: Lenka Wimmerová

Obsazení: herci a postavy

Děj minisérie

Božena zachycuje skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Zajímavosti

Natáčení televizní minisérie mapující život spisovatelky Boženy Němcové odstartovalo v srpnu roku 2019 v Novém Městě nad Metují. Dalšími lokacemi byly například Opočno, Praha a Slovensko. V hlavní roli se představí Aňa Geislerová Mladou Boženu Němcovou hraje Anna Kameníková

V minulosti Němcovou ztvárnily např. Dana Medřická Jiřina Švorcová nebo Dana Syslová

Scénář napsaly Hana Wlodarczyková a Martiny Komárková. „Toužila po absolutní svobodě a žila s mužem, který chtěl být její pyšný majitel. Tohle chceme vyprávět. Jak žít jako muž s někým, kdo vás ve všem převyšuje, a jak žít svobodně, když jste žena narozená před dvěma sty lety,“ vysvětlily autorky.

První díl bude v premiéře uveden v neděli 3. ledna 2021 na ČT1.

Anotace dílů seriálu Božena

1. DÍL

Píše se rok 1837… Sedmnáctiletá Bára (A. Kameníková) je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče (L. Žáčková, V. Javorský) už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec (J. Hájek). Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.

2. DÍL

Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří.

3. DÍL

Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy.

4. DÍL

Píše se rok 1855. Josef je kvůli policejnímu vyšetřování postaven mimo službu a nesmí se vrátit do Prahy. Božena se snaží psaním uživit rodinu. Je spisovatelkou na plný úvazek, žije na dluh a nad svoje možnosti a rozptýlení nachází v bujarých večírcích se studenty. Ve svém životě je stále více nekompromisní, ale nepřestává hledat lásku. Prožívá románek s jedním z mladíků a její chování pohoršuje Prahu.

Články