Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Ceny filmové kritiky: Vyhrálo satirické drama Okupace

Ceny filmové kritiky: Zvítězil snímek Okupace
Zdroj: Unit-Sofa
+ Další 3 fotografie

Nejlepším filmem roku 2021 je podle českých filmových kritiků snímek Michala Nohejla Okupace. Film obdržel rovněž cenu za režii a scénář a Nohejl se stal i objevem roku. Satirické drama tak proměnilo čtyři ze svých šesti nominací. Nejlepší ženský herecký výkon podle kritiků předvedla Pavla Gajdošíková v romantickém dramatu režiséra Jana Prušinovského Chyby. Ocenění pro nejlepšího herce připadlo Václavu Neužilovi za ztvárnění českého atleta a olympionika Emila Zátopka ve filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Ceny se předávaly v pražském Divadle Archa, zájemci mohli ceremoniál živě sledovat na ČT art.

Snímek Okupace, vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, natočil debutující režisér Michal Nohejl a producenti Jan Hlavsa a Julie Žáčková. Scénář napsali Marek Šindelka s Vojtěchem Maškem. Nohejlův debut byl nominovaný v šesti kategoriích. V hlavní kategorii Nejlepší film toto satirické drama porazilo životopisný snímek Zátopek a animovaný film Moje slunce Mad Michaely Pavlátové o životě Češky v afghánském Kábulu. Nohejlův film má další šance na ocenění při březnových cenách Český lev.

"Je to pro nás strašně silný signál, že má cenu podporovat nové tvůrce, debutující tvůrce, inovativní náměty a filmy, které jsou prostě trošku jiné a vymykají se standardu," řekla producentka vítězného filmu Okupace Julie Žáčková při přebírání ocenění.

Nejlepším dokumentem loňského roku je podle kritiků dokumentární film Adély Komrzý Jednotka intenzivního života, který se věnuje paliativní péči. V kategorii Audiovizuální počin uspěl animovaný snímek Myši patří do nebe, u něhož kritici vyzdvihli výtvarnou koncepci. Film, vyprávějící příběh o souboji malého myšáka a děsivého lišáka, režírovali Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Cenu pro krátký film kritici udělili animovanému dokumentu Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyenové, který je o silných rodinných vazbách i nepřekonatelných překážkách mezi dcerou a otcem. Z ocenění v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci desetidílného seriálu České televize Ochránce, ve kterém školský ombudsman řeší případy dotýkající se českého školství.

Na Ceny české filmové kritiky za rok 2021 bylo v deseti kategoriích nominováno 16 snímků. Film Okupace získal nejvíce nominací. Čtyři nominace mělo drama Zátopek. O jednu méně si připsaly snímky Moje slunce Mad a Chyby.

O sošku Českého lva se Nohejlův film Okupace utká ve 13 kategoriích. Stejný počet nominací obdržel také Ondříčkův Zátopek. S 11 nominacemi následuje fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima. Snímek Atlas ptáků režiséra Olma Omerzua získal v cenách Český lev devět nominací. O jednu méně dostal film Chyby. Výsledky pořadatelé oznámí 5. března.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy