Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Byl vyhlášen nouzový stav: Začne platit od pondělí, trvat bude 30 dnů

Byl vyhlášen nouzový stav: Začne platit od pondělí, trvat bude 30 dnů
Zdroj: archiv A. Babiše
+ Další fotografie
koronavirus
Ve středu se konalo jednání vlády, jehož hlavním bodem bylo vyhlášení nouzového stavu. Ministři se spolu s premiérem Andrejem Babišem (66) dohodli na tom, že bude vyhlášen a platný bude od 5. října, je to tak podruhé za tento rok. Měl by trvat maximálně 30 dnů.

Počet nakažených koronaviru. v České republice stoupá. Ministr zdravotnictví Roman Prymula považuje situaci za špatnou a rozhodl se, že je zapotřebí vyhlásit nouzový stav. Premiér Andrej Babiš jej v návrhu podpořil. Ve středu proběhlo jednání vlády, po kterém byl nouzový stav vyhlášen. Platí od pondělí 5. října a trvat bude 30 dnů.

Nouzový stav

Nouzový stav je krizový stav, který se vyhlašuje při vzniku živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod, pandemií nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost, zejména pokud nelze vzniklý krizový stav překonat v rámci nižšího stupně krizového stavu (např. stavu nebezpečí).

V České republice nouzový stav vyhlašuje vláda nebo předseda vlády na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Přitom může omezit práva osob. Konkrétní práva osob, která lze takto omezit, jsou vymezena v § 5 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů. Nouzový stav může být vyhlášen buď pro celé území státu, nebo pro vymezené území. Bez souhlasu Poslanecké sněmovny může být vyhlášen nejvýše na 30 dnů.

Více o tématu

DALŠÍ DETAILY:

Od 5. do 18. října byla po tuto dobu zavedena distanční výuka na středních školách, vyšších odborných školách v regionech, které jsou na semaforu v oranžové a červené barvě. Divadelní a filmová představení budou nadále probíhat v omezení do 500 osob. Nebudou ale povoleny přestávky na konzumaci potravin a nápojů. Muzikálová a operní představení budou po dobu čtrnácti dnů zakázány.

První nouzový stav na jaře

Nouzový stav byl vyhlášen už na jaře na počátku pandemie koronaviru Ten velmi podporoval i Roman Prymula, který byl minulé pondělí jmenován novým ministrem zdravotnictví. Adam Vojtěch totiž na funkci rezignoval a Prymula po něm resort zdravotnictví přebral 22. září.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy