Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu se narodil 10. června 1921 ve vile Mon Repos na ostrově Korfu jako Princ Philip řecký a dánský. Dne 20. listopadu 1947 se oženil s britskou královnou Alžbětou II Princ Philip zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

Byl příslušníkem šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie, která zahrnuje královské rodiny Dánska, Řecka a Norska.

Jeho rodiči byli Ondřej (Andreas – Ανδρέας) (syn řeckého krále Jiřího I.) a princezna Alice z Battenbergu. Mladším bratrem jeho matky byl britský šlechtic a politik Louis Mountbatten. Jeho matka byla pravnučkou britské královny Viktorie a neteří poslední ruské carevny Alexandry. Jeho babička z otcovy strany Olga Konstantinovna byla rozená ruská velkokněžna z dynastie Romanovců.

V roce 1922 po porážce v řecko-turecké válce byl evakuován z Řecka a spolu s otcem zbaven řeckého občanství. Během druhé světové války sloužil v britském vojenském námořnictvu. V roce 1947 po získání britského občanství odložil rodové jméno Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a přijal jméno matky Battenberg v anglické verzi Mountbatten. V Británii se díky svatbě stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

Rodina prince Philipa

Spolu s královnou Alžbětou II. měli čtyři děti (Charlese, Anne, Andrewa a Edwarda), osm vnoučat a sedm pravnoučat.

Rodinné vazby

Odchod do ústraní

V květnu roku 2017 oznámil 95-letý princ, že se rozhodl stáhnout do ústraní a nebude se nadále zúčastňovat oficiálních událostí. V únoru roku 2019 se dobrovolně vzdal řidičského průkazu poté, co ve svém Land Roveru havaroval a následkem nehody se těžce zranila žena z druhého auta. O pár dní později byl navíc přistižen při jízdě bez bezpečnostního pásu.

Od 20. do 24. prosince 2019 byl hospitalizován v King Edward VII's Hospital. Buckinghamský palác poté oznámil, že se jednalo o preventivní opatření. Od té doby byl spatřen na veřejnosti jen velmi vzácně.

Zajímavosti

Po svatbě přišel o oba tituly (princ řecký a dánský).

Princ Philip byl také známý svým suchým a sarkastickým humorem

Články