Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rok od úmrtí Alžběty II.: Královna byla za války v armádě, po smrti Diany si musela přízeň znovu vydobýt

Královna Alžběta II. zemřela.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
výročí

Je to přesně rok, kdy zemřela panovnice Alžběta II., nejdéle vládnoucí britská královna, která na trůně strávila přes 70 let. Spojené království vedla od 6. února 1952 až do 8. září 2022, kdy naposledy vydechla ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku. Novým králem se stal její nejstarší syn Karel III, u jehož korunovace byla i redakce eXtra. Připomeňte si život Alžběty II., milovnice kloboučků a malých psů plemene velšský corgi.

Alžběta II. se narodila v Londýně 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta – pozdějšího krále Jiřího VI. – a jeho ženy Elizabeth. Ve svém prvním veřejném projevu, v dětském vysílání BBC během druhé světové války, tehdy 14letá princezna, někdy nazývaná Lilibet, prohlásila: „Tisíce z vás v této zemi jste museli opustit domovy a nejste u svých otců a matek. Cítíme s vámi.

Mladá Alžběta se během války stala členkou armády, působila jako řidička a mechanička. Když válka skončila, oslavila Den vítězství mezi Londýňany. Ve svých 21. narozeninách deklarovala: „Prohlašuji před vámi, že celý svůj život bude zasvěcen službě vám.

Setkání s Janem Pavlem II. bylo historické

V listopadu roku 1947 se odehrála nádherná svatba princezny Alžběty a její životní lásky, prince Philipa ​ve Westminsterském opatství v Londýně. Na místě tehdy bylo přes dva tisíce hostů. Nevěstina dlouhá svatební róba s vlečkou a závojem byla navržena předním britským návrhářem Normanem Hartnellem. Šaty byly saténové a na sobě měly motivy lilií a pomerančových květů.

O pět let později byla po smrti svého otce Jiřího VI. korunována panovnicí sedmi zemí. Později vzpomínala, jak složité bylo zvykat si na těžkou korunu: „Když čtete projev, nemůžete se dívat dolů.“

Byla známá častými cestami – její první návštěva Austrálie přilákala většinu obyvatel země. Jak napsal web iRozhlas.cz, v 60. letech ji ani hrozba atentátu neodradila od návštěvy kanadského a převážně frankofonního Québecu. V roce 1982 se jako britská panovnice a hlava anglikánské církve, poprvé za 450 let, setkala s hlavou římskokatolické církve, papežem Janem Pavlem II. Královna tehdy rovněž vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.

Devadesátá léta byla krušná

Devadesátá léta byla pro královnu složitá. V roce 1992, kdy skončily vztahy tří jejích dětí a byl poničen windsorský hrad, sama královna řekla: „Rok 1992 není rokem, na který bych vzpomínala s potěšením.“ O dva roky později se stala historickou její návštěva v Rusku. Na konci března 1996 strávila tři dny na státní návštěvě Česka. Šlo o historicky první oficiální návštěvu britského panovníka v českých zemích.

Smrt princezny Diany v roce 1997 byla pro panovnici další ranou. Tehdy královna sdělila národu: „Není lehké vyjádřit ztrátu. To, co teď říkám jako královna a jako babička, říkám ze srdce,“ jak připomněla nedávno agentura Reuters. I přesto byla po smrti oblíbené princezny kritizována za svou zdrženlivou reakci v rozporu s emocemi národa.

I přesto si dokázala znovu získat přízeň veřejnosti. Jak připomněla ČTK, dlouholetá panovnice Velké Británie byla po své smrti pochována vedle svého manžela, prince Philipa. Ten zemřel v roce 2021, nedlouho před svými 100. narozeninami. Královská krypta ve Windsoru je místem odpočinku i pro rodiče Alžběty II. a je zde uložena také urna s popelem její sestry, princezny Margaret.

Po její smrti se britského trůnu ujal její syn Charles, nyní Karel III. Jeho korunovace se konala v sobotu 6. května ve Westminsterském opatství. Kromě něj byla slavnostně prohlášena za královnu rovněž jeho žena Camillla Parker (1947). Na místě byla i redakce eXtra, která slavnostní ceremoniál detailně mapovala.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy